Pooglądaj krakowskie szopki!

i

Autor: Natalia Musiał

Świąteczne szopki w Krakowie 2022. Kiedy pojawią się przy pomniku Mickiewicza?

2022-11-16 15:23

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja "Krakowskich szopek". To już 80. raz, kiedy artyści zaprezentują swoje świąteczne szopki w Krakowie i ozdobią nimi słynny pomnik "Adasia" przy Rynku Głównym. Organizatorzy przygotowali wystawę, grę terenową i oprowadzanie.

Pokaz krakowskich szopek rusza 1 grudnia 2022

Już w czwartek, 1 grudnia szopkarze będą mieli możliwość zaprezentowania swoich najnowszych dzieł. To już 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich. Co roku na ulicach Krakowa powstaje szlak złożony z szopek zgłoszonych do konkursu. Krakowianie mogą wędrować po mieście i szukać świątecznych szopek.

W tym roku już 1 grudnia szopki pojawią się przy pomniku Adama Mickiewicza na krakowskim rynku. Wielopoziomowe konstrukcje ze świątecznymi dekoracjami. Błyszczące kolorowymi światłami już z daleka. W wielu projektach łączą krakowską architekturę i scenerię ze Świąt Bożego Narodzenia. Właśnie tak prezentują się szopki w corocznym Konkursie Szopek Krakowskich.

W 2018 roku krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. W ubiegłym roku jury oceniło aż 106 szopek.

- Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia 2022 r. o godzinie 13.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi w dniu 11 grudnia 2022 r. o godz. 12.00. Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory - informuje Muzeum Krakowa na swojej stronie.

Pokaz szopek to nie jedyne atrakcje!

Jak co roku na krakowian czeka wystawa pięknych i eleganckich szopek. To jednak nie wszystko! Organizatorzy przygotowali również grę terenową dla grup od 3 do 10 osób. Ochotnicy będą odkrywać architekturę i legendy, które co roku inspirują krakowskich artystów. Dodatkowym elementem będzie własnoręczne stworzenie części szopek. Z okazji 80. jubileuszowej edycji, na zawodników czeka pakiet informacyjny o najwybitniejszych szopkarzach. Gra terenowa odbędzie się w sobotę, 3 grudnia o godz. 10:00 w holu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) i zakończy się o 14:30.

6 grudnia 2022 o godz. 14:00 odbędzie się również spacer Wokół Szopki poprowadzony przez dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego. Turyści i mieszkańcy zobaczą szopki wystawione w różnych lokalach, restauracjach, witrynach sklepowych czy hotelach. W przestrzeni miejskiej świąteczne szopki będzie można podziwiać od 2 grudnia 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku.

Historia Konkursu Szopek Krakowskich

Organizatorem Konkursu Szopek Krakowskich jest Muzeum Krakowa. Jerzy Dobrzycki w 1937 roku zorganizował pierwszy szopkowy konkurs, aby podtrzymać tradycję dla następnych pokoleń. Od 1946 roku to Muzeum Krakowa przejęło organizację wystawy.

- Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa - czytamy na stronie Muzeum Krakowa.

QUIZ: Jaki z Ciebie kibic?

Pytanie 1 z 7
Nasi strzelają gola:
Oświadczenie prezydenta Dudy po eksplozji w Przewodowie