Straż Miejska

i

Autor: Straż Miejska Miasta Krakowa

wiadomości

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej w Krakowie. Sprawdź za co możesz dostać mandat

2023-10-20 15:37

Od piątku, 20 października 2023 roku, w życie weszły nowe przepisy dotyczące straży miejskiej. Strażnicy zyskali dodatkowe uprawnienia i lista wykroczeń, za które mogą wlepić mandat wydłużyła się. Jeśli nie chcesz go płacić koniecznie sprawdź, jak bezpiecznie poruszać się po Krakowie.

Jak poruszać się po Krakowie, aby uniknąć mandatu?

Zmieniły się przepisy dotyczące przede wszystkim osób poruszających się rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. Strażnik miejski będzie mógł wypisać mandat za jazdę tymi środkami transportu po przejściu dla pieszych. W takim miejscu, zgodnie z przepisami, należy zsiąść i przeprowadzić pojazd przez przejście. Za złamanie regulaminu grozi kara w wysokości od 50 do 100 zł. Co z poruszaniem się po chodnikach? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. W zależności od okoliczności, poruszanie się nimi jest dopuszczalne lub nie. W tej kwestii strażnicy miejscy także otrzymali nowe uprawnienia, dzięki czemu będą mogli wystawić mandat osobie, która jedzie po chodniku nie mając do tego uprawnień. 

Możliwość nakładania mandatów za nieprawidłową jazdę rowerem, hulajnogą jest nowym uprawnieniem, ale dla nas nie oznacza to szczególnych zmian. Nie musimy się do tego przygotowywać, zmieniać organizacji pracy itd. Zawsze reagujemy na nieprawidłowe zachowania kierowców jednośladów. Patrolujemy przestrzeń miasta i w przypadku wykroczeń upominamy" – powiedział PAP rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Marek Anioł.

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po Krakowie?

Hulajnogi elektryczne powinny poruszać się przede wszystkim po ścieżkach rowerowych. Jeśli tylko są dostępne użytkownik ma obowiązek nimi jechać. Na drogę ma prawo wyjechać tylko wtedy, jeśli nie ma takiego pasa rowerowego, a dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. Na chodnik zaś tylko wtedy, jeśli nie ma drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 30 km/h. Hulajnogą elektryczną można jechać maksymalnie 20 km/h. Jeśli poruszamy się po chodniku, można prowadzić pojazd tylko z prędkością zbliżoną do prędkości z jaką porusza się pieszy. Na chodniku dodatkowo użytkownik hulajnogi ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie może utrudniać im ruchu.

Osoby korzystające np. z deskorolki elektrycznej czy jednokołowca, mogą jechać chodnikiem wówczas, gdy nie ma drogi dla rowerów. W przeciwieństwie do użytkownika hulajnogi elektrycznej, nie może on korzystać z jezdni. Należy jednak jechać z prędkością pieszego i ustępować mu pierwszeństwa.

Jak prawidłowo jeździć rowerem w Krakowie?

Rowerzyści powinni przede wszystkim poruszać się infrastrukturą rowerową lub jezdnią, aczkolwiek od tej zasady jest kilka wyjątków. Osoba poruszająca się jednośladem może jechać chodnikiem, kiedy spełnione są równocześnie trzy warunki:

  • nie ma infrastruktury rowerowej,
  • chodnik ma co najmniej 2 m szerokości,
  • na jezdni jest dopuszczony ruch powyżej 50 km/h.

Kolejnym wyjątkiem od reguły są też trudne warunki atmosferyczne. Po chodniku powinni się poruszać najmłodsi rowerzyści, do dziesiątego roku życia, którzy są traktowani jako piesi. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach zawsze to pieszy ma pierwszeństwo.

Śmieszne i dziwne nazwy ulic w Krakowie. Takie rzeczy tylko w Małopolsce. Zobacz galerię! 

Szedł autostradą i łapał stopa. Wybrał się z Krakowa do Wrocławia