Syrena alarmowa

i

Autor: Pixabay

wiadomości

Stopnie alarmowe 2. i 3. stopnia w Polsce zostaną przedłużone. Premier podjął ważną decyzję!

2023-09-01 9:57

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju - poinformowało RCB.

Stopnie alarmowe: 3. CHARLIE-CRP i 2. BRAVO zostaną w Polsce przedłużone. Premier wydał decyzję

O przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek na stronach rządowych. Jak czytamy, premier Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2023 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych.

Przedłużone zostało obowiązywanie: trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium kraju, a także drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju. Jak podkreśla RCB, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, by były gotowe do działania.

Czym jest stopień alarmowy CHARLIE-CRP?

Stopień alarmowy CRP dotyczy zagrożenia atakami cyberterrorystycznymi; jest trzecim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. RCB wskazuje, że jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Czym jest stopień alarmowy BRAVO?

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się natomiast w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem "zdarzenia o charakterze terrorystycznym". Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Kraków w czasie II wojny światowej. Stolica Małopolski została zajęta przez wojska niemieckie 6 września 1939 roku

Radom. Zdemolowali wiatę. Gdy trafili za kratki, dostali szału! Usłyszeli zarzuty