Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Co można jeść w czasie postu ścisłego?

i

Autor: Pixabay Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Co można jeść w czasie postu ścisłego?

Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Co można jeść w czasie postu ścisłego?

2023-02-22 6:54

Środa Popielcowa w 2023 roku wypada 22 lutego. To kościelne święto oznacza, że do Wielkanocy, czyli 9 kwietnia, zostało dokładnie 46 dni. Popielec to dzień pokuty, w czasie którego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kogo dokładnie dotyczy ten nakaz? Co można jeść w czasie postu ścisłego? Czy tego dnia obowiązkowe jest uczestniczenie w Eucharystii? Sprawdźcie to w naszym materiale.

Popielec 2023. Jakie zasady obowiązują w Środę Popielcową?

Co symbolizuje Popielec? Czy trzeba iść do kościoła w Środę Popielcową? Czy zjedzenie mięsa w Środę Popielcową to grzech? Kogo nie obowiązuje post? To najczęstsze pytania, które pojawiają w związku z związku z tym kościelnym świętem. Środa Popielcowa, która w 2023 roku wypada 22 lutego i rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją, powinno się uczestniczyć tego dnia we mszy świętej, podczas której ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych na znak pokuty. Warto jednak wiedzieć, że Popielec nie należy do tzw. świąt nakazanych, a zatem udział w Eucharystii nie jest obowiązkowy.

Co jednak jest nakazane przez Kościół? Ci, którzy ukończyli 14 lat zobowiązani są do powstrzymania się od spożywania mięsa, a wszyscy między 18. a 60. rokiem życia powinni utrzymywać post ścisły. W Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta.

Środa Popielcowa 2023. Kogo nie obowiązuje ścisły post?

Są jednak tacy, którzy nie muszą stosować ścisłego postu w Środę Popielcową. Oto, kto jest z niego wyłączony:

  • osoby chore,
  • ci, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmu, bo np. stołują się w punktach zbiorowego żywienia,
  • osoby po 60. roku życia,
  • dzieci poniżej 14. roku życia.

22.02.2023. Dlaczego posypujemy głowy popiołem?

W Biblii popiół to znak pokuty i żałoby, a także przemijania ("Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"). Posypywanie głów wiernych popiołem przez kapłana w Środę Popielcową oraz znak krzyża na czole ma symbolizować pokutę, nawrócenie oraz przypominać o duchowym przygotowaniu się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzięki tej tradycji można głębiej przeżyć Wielki Post, który powinien być czasem ogólnej wstrzemięźliwości. Ciekawostką jest, że dawniej w Środę Popielcową zasłaniano obrazy i lustra, które kojarzyły się z dostatkiem. Dzieciom chowano zabawki, a dorośli nie ubierali wówczas szykownych, bogatych strojów.

Joe Biden w Kijowie! Niespodziewana wizyta prezydenta USA na Ukrainie

QUIZ. Kultowe seriale PRL na zdjęciach. Rozpoznaj po jednym kadrze!

Pytanie 1 z 10
Ten kadr pochodzi z serialu...
Czterej pancerni i pies. Marusia (Pola Raksa), Olgierd (Roman Wilhelmi)