Spis Powszechny na finiszu. Statystyki dla Małopolski niezłe, dla Krakowa nieco gorsze

2021-09-22 15:10
Namiot Spisowy
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Blisko 90 proc. mieszkańców Małopolski wzięło do tej pory udział w Narodowym Spisie Powszechnym. To wynik satysfakcjonujący - deklaruje Główny Urząd Statystyczny. Co ciekawe, na tle regionu najsłabiej wypadają Kraków i inne większe miasta w województwie.

Zgodnie z danymi GUS w Krakowie spisało się do tej pory ok. 80 proc. To zdaniem Agnieszki Szlubowskiej,dyrektor GUS w Krakowie nie jest problemem. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o Narodowym Spisie Powszechnym:

Kraków jest bardzo dużym miastem, więc gdy popatrzymy na wskaźniki, to na tle całego województwa wygląda rzeczywiście gorzej, należy natomiast porównywać się z innymi stolicami województw. I tu wypadamy lepiej, niż Warszawa, Katowice i inne duże miasta. W  tych statystykach wypadamy świetnie, ale rzeczywiście mamy jeszcze dużo pracy - mówi. 

Realnym problemem są osoby, które celowo odmawiają udziału w spisie. 

Zdarzają się odmowy. W przypadku takich uporczywych odmów jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku o ukaranie takich osób. Pierwsze wnioski złożyliśmy już, bo były to odmowy kategoryczne, więc nie było możliwości zweryfikowania tego czy ktoś spisze się do końca września, ale mamy kilka takich wniosków, którym dajemy sobie czas do końca września - podkreśla dyrektor Szlubowska. 

Do końca spisu pozostało 9 dni. Warto podkreślić, że odmowa udzielenia odpowiedzi na pytania z formularza może skutkować nałożeniem grzywny w do 5 tys. zł. Z kolei podanie nieprawdziwych informacji zagrożone jest karą więzienia do 2 lat.

W formie 24: źródła kwasów omega-3

Czy znasz stolice wszystkich województw? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 16
Miastem wojewódzkim mazowieckiego jest?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE