Śmierć w ciszy. Tak giną dzieci w ogrodowych basenach

2022-07-07 9:21
Basen na stelażu
Autor: GettyImages

Ogrodowy basen wydaje się być całkowicie bezpieczną alternatywą dla kąpieli w jeziorach i w morzu. Płytki, ograniczony, nieduży – a jednak może być śmiertelną pułapką. Statystyki biją na alarm: z roku na rok zdarza się coraz więcej wypadków, których ofiarami są dzieci. Niemowlaki topią się już w wodzie o głębokości kilku centymetrów. Co powinno nas zaalarmować, gdy dziecko korzysta z basenu? Otóż nagła cisza powinna być sygnałem, że dzieje się coś złego.

W okresie letnim, gdy temperatury szybują w górę, większość szuka sposobów na schłodzenie. Niektórzy mogą sobie pozwolić na zapewnienie swoim dzieciom niesamowitej atrakcji, jaką jest ogrodowy, przydomowy basen. Decydując się na tego typu urozmaicenie, należy pamiętać, że nieodpowiednie zabezpieczenie i pozostawienie dziecka, choć na krótką chwilę bez nadzoru może skutkować nieodwracalną tragedią.

Do utonięć w przydomowych basenach dochodzi najczęściej wtedy, gdy dziecko zachłyśnie się wodą w basenie, bo spadło z dmuchanej zabawki lub poślizgnie się podczas kąpieli. Kiedy się topi, nie jest w stanie wydobyć z siebie głosu, gdyż walczy o zaczerpnięcie powietrza.

Co zrobić, aby korzystanie z ogrodowego basenu było bezpieczne? Konieczna jest przede wszystkim stała opieka osoby dorosłej, niepozostawianie dziecka ani na chwilę bez nadzoru, wyłożenie dna matą antypoślizgową. Bezwzględnie należy też nauczyć dziecko, aby nigdy nie wchodziło do wody samo.

Lubartów. Z tego ronda śmieje się cała Polska!

Quiz. Wakacyjne przeboje muzyczne. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 12
"Rewelacja na Bałtyku, lody, lody na patyku" to utwór zespołu Skaner. Tytuł piosenki to "Lato w..."
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE