Lawina w Tatrach

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Lawina w Tatrach

Słowacy wywołują lawiny w Tatrach. Działania prewencyjne wesprze nowy system O'Bellx

2022-12-19 10:07

W słowackiej części Tatr zainstalowano stacjonarne systemy O'Bellx, które w razie potrzeby będą prewencyjnie wyzwalały lawiny śnieżne. System składa się z ważącej 630 kilogramów i mierzącej 2,5 m kapsuły zawierającej m.in. butle z gazami. W przeciwieństwie do dotychczas używanych środków, za pomocą których wywoływano lawiny, detonacja O'Bellx odbywa się zdalnie.

W Tatrach słowackich wyzwalają lawiny. Dlaczego?

Lawiny wyzwala się prewencyjnie w celu zapobiegania zagrożeniom dla życia ludzi i powstawaniu szkód.

Na Łomnickiej Przełęczy i w Spalonym Żlebie w słowackiej części Tatr zainstalowano stacjonarne systemy O'Bellx, które w razie potrzeby będą prewencyjnie wyzwalały lawiny śnieżne. Te narciarskie i turystyczne tereny są szczególnie zagrożone lawinami, a urządzenia pozwolą uniknąć groźnych wypadków – zapewniają słowaccy ratownicy z Horskiej Zachrannej Służby.

Nowe urządzenie w rękach słowackich ratowników. Detonacja zdalna

Jak wyjaśniają ratownicy HZS, system O'Bellx działa na zasadzie eksplozji, ale detonacja powstaje poprzez zmieszanie wybuchowych gazów i ich zapłon. Detonacji dokonuje się zdalnie z bezpiecznej odległości drogą radiową. Całe urządzenie posiada zmagazynowane gazy, dlatego nie ma konieczność transportowania ich za każdym razem.

System O'Bellx jest transportowany na miejsce zagrożone za pomocą śmigłowca jeszcze przed sezonem zimowym i pozostaje tam w gotowości przez całą zimę. Takie urządzenie może wyzwolić prewencyjnie nawet kilkadziesiąt lawin bez konieczności ładowania.

System składa się z ważącej 630 kilogramów i mierzącej 2,5 m kapsuły zawierającej m.in. butle z gazami. Jest ona instalowana na zamontowanym na stałe stalowym statywie. W razie potrzeby O’Bellex jest uruchamiany, a sprężone gazy tworząc wybuchową mieszkankę eksplodują na podłoże i wyzwalając lawinę śnieżną.

Dotychczas do wyzwalania lawin używano ładunków wybuchowych. Te były każdorazowo dostarczane w zagrożone miejsca przez przeszkolonych ratowników HZS i detonowane.

Świąteczne dekoracje w Krakowie