Skawina chce zmian w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Jest apel do władz państwa

2020-02-26 12:15
Skawina Rynek
Autor: Krzysztof Skrzybalski

Ustawa "odorowa", nowy system naliczania kar, możliwość natychmiastowego wstrzymania produkcji oraz większa kontrola samorządu nad zakładami przemysłowymi - właśnie te rzeczy mają polepszyć stan środowiska w Polsce. O wprowadzenie zmian w dotychczasowych przepisach apeluje podkrakowska Skawina. Radni skierowali się w tej sprawie m.in. do Prezydenta i Rady Ministrów.

Skawina jest jedną z najbardziej uprzemysłowionych gmin w Polsce. Istniejące tam zakłady produkcyjne mają istotny wpływ na środowisko, w którym żyją mieszkańcy. Władze Skawiny chcą poprawić komfort życia w mieście, stąd apel do władz państwa o zmiany w przepisach dotyczących ochrony środowiska.

W rezolucji znajdziemy m.in. propozycję opracowania tzw. "ustawy odorowej". Chodzi o stworzenie takich przepisów, które umożliwiłyby podjęcie konkretnych działań wobec zakładów emitujących przykre zapachy.

To jednak nie wszystko. Radni ze Skawiny chcą również zmian systemu kar za przekroczenie dozwolonego poziomu emisji lub w ogóle generowania substancji, na które firmy nie mają pozwolenia. Wysokość opłat miałaby być proporcjonalna do przychodów zakładu. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której firma mająca setki milionów zysku zostanie ukarana mandatem na kwotę 500 zł.

Skawina uważa również, że gmina powinna też pełnić większą rolę we wszystkich postępowaniach dotyczących ochrony środowiska, które mogą oddziaływać na mieszkańców.

Radni zdają sobie sprawę, że takie działania wymagają podjęcia poważnej dyskusji. Chcą więc zaplanować debatę, na której mieliby się pojawić m.in. przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz organizacje i ruchy społeczne działające na rzecz poprawy jakości powietrza. Wynik tych rozmów zostałby później zaprezentowany parlamentarzystom.

Skawina domaga się zmian w prawie. Posłuchajcie materiału Wojtka Sidorowicza:
Brutalnie zabił 78-latka i uciekł. Zabójca z Krakowa w rękach policji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE