Sklep

i

Autor: pl.freepik.com Nocna prohibicja w Krakowie

Wiadomości

Są pierwsze wnioski po wprowadzeniu prohibicji w Krakowie. Dużo zmieniło się po zakazie nocnej sprzedaży alkoholu?

2023-09-25 15:23

Średnio o połowę mniej interwencji, związanych ze spożywaniem alkoholu, odnotowali policjanci i strażnicy miejscy w godzinach nocnych po wejściu w życie zakazu o nocnej sprzedaży alkoholu. Strażnicy miejscy odnotowali jednak więcej wykroczeń w ciągu całej doby.

Nocna prohibicja w Krakowie. Są już pierwsze wnioski

Uchwała o zakazie sprzedaży alkoholu od północy do godz. 5:30 zaczęła obowiązywać na terenie całego Krakowa od 1 lipca. Zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców Bogusław Kośmider poinformował w poniedziałek, 25 września, że główny cel wprowadzenia tej uchwały, czyli ograniczenie uciążliwości spożycia alkoholu w szczególności w godzinach nocnych, został bardzo mocno osiągnięty.

- Jesteśmy pierwszym dużym miastem, który ma wprowadzone te zasady na terenie całego miasta. Wiele miast patrzy na to, co dzieje się w Krakowie i zastanawia się, czy rzeczywiście u nich nie należy rozszerzać zasad na całe miasto – powiedział zastępca prezydenta Krakowa.

Czy krakowscy przedsiębiorcy łamią zakaz nocnej sprzedaży alkoholu?

Dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UMK Tomasz Popiołek poinformował, że podczas 136 kontroli nie wykazano, aby którykolwiek z przedsiębiorców łamał zakaz. Także żaden przedsiębiorca – jak przekazał dyrektor – nie zamknął lokalu.  W lipcu i sierpniu w Krakowie policjanci odnotowali o 53 proc. mniej interwencji – w porównaniu do analogicznego czasu rok temu – związanych ze spożyciem alkoholu w godz. od północy do 5:30. Nastąpił też spadek takich interwencji w ciągu całej doby – w lipcu i sierpniu było ich o prawie 30 proc. mniej w porównaniu do analogicznego czasu rok temu.

Straż miejska odnotowała z kolei o 45 proc. mniej zgłoszeń związanych z nocnym spożyciem alkoholu w godzinach nocnych w lipcu i sierpniu. Nastąpił jednak wzrost o 9,5 proc. wykroczeń związanych ze spożyciem alkoholu w ciągu całej doby. W pierwszych dwóch miesiącach nocnej prohibicji o ponad 5 proc., w stosunku do lipca i sierpnia 2022, spadła liczba osób nietrzeźwych kierowanych do działu opieki Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Według danych urzędu miasta, w lipcu i sierpniu do Krakowa przyjechało o 44,5 proc. więcej turystów niż w analogicznym czasie roku poprzedniego.

Krakowskie kopce. Jaka jest ich historia? Gdzie się znajdują? [GALERIA]

Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz Słomka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE