Raport NIK: W krakowskim Centrum Cyklotronowym może być leczonych więcej pacjentów

2021-04-12 19:53
Czy krakowski cyklotron może ratować więcej pacjentów? Będzie kontrola NIK.
Autor: Centrum Cyklotronowe Bronowice Cyklotron krakowskiego Centrum Cyklotronowego Bronowice.

Choć mogą przyjąć 400 pacjentów rocznie to przyjęli ich zaledwie 360 w ciągu pięciu lat, w tym tylko 13 dzieci. Jak wykazał raport Najwyższej Izby Kontroli możliwości Centrum Cyklotronowego w Bronowicach nie są prawidłowo wykorzystywane. Chodzi o leczenie pacjentów z nowotworami za pomocą nowoczesnej terapii protonowej, która jest dostępna tylko w Krakowie.

- Podstawowy błąd w tej sprawie leży po stronie Ministerstwa Zdrowia. Minister nie podjął właściwie żadnych działań, by wpłynąć na realizację świadczeń i podjąć decyzję w jaki sposób ma się rozwijać terapia protonowa w Polsce. Strategii rozwoju protonoterapii nie było w Polsce do końca ubiegłego roku - mówi Jolanta Stawska, dyrektorka delegatury NIK w Krakowie.

Zamieszkał w mongolskiej jurcie na terenie Politechniki Krakowskiej

Realizacją terapii protonowej zajmuje się krakowski oddział Narodowego Instytutu Onkologii. Placówka ta została wybrana na drodze konkursu przez małopolski oddział NFZ. Z raportu wynika, że obie z instytucji przyczyniły się do nieskutecznej organizacji świadczeń.

- Małopolski oddział NFZ wywiązał się z zapewnienia realizacji świadczeń terapii protonowej nowotworów poprzez podpisanie umowy w 2016 roku z Narodowym Instytutem Onkologii. Jednak jeśli pojawi się chętny świadczeniodawca na realizację protonoterapii nie wykluczamy dodatkowego postępowania uzupełniającego - Aleksandra Kwiecień z małopolskiego NFZ.

NIK przygotowało w raporcie szereg zaleceń dotyczących m.in. wypracowania strategii terapii protonowej czy też podjęcia nadzoru nad Narodowym Instytutem Onkologii i małopolskim NFZ w celu wyegzekwowania skuteczniejszych działań.

Centrum Cyklotronowe w Bronowicach to jednostka naukowa Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Jego budowa zakończyła się w 2015 roku i kosztowała ponad 260 mln zł. Do tej pory to jedyna tego typu instytucja w kraju. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE