WIADOMOŚCI

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w Małopolsce. Pięć placówek znalazło się na liście. O które chodzi?

2024-04-24 13:20

W środę, 24 kwietnia zadebiutował nowy Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Na liście znalazło się pięć placówek z całej Małopolski. Niestety, szkoły w naszym regionie nie zostały zbyt pochlebnie ocenione. Które wypadły najlepiej, a które najgorzej? Sprawdźcie w naszej galerii.

Czym jest Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+?

Ten niezwykły projekt powstał z inicjatywy Dominika Kuca w 2018 roku. Pierwsza edycja pozwalała oceniać szkoły w średnie w stolicy pod względem inkluzywności osób LGBT+. W kolejnych latach projekt rozwinął się na skalę ogólnopolską. W badaniu uczniowie i uczennice szkół średnich w Polsce odpowiadają na szereg pytań, dzięki którym wskażą, czy dana placówka jest "przyjazna i zaangażowana", czy "umiarkowanie przyjazna", czy "nieprzyjazna". Ranking ma na celu pomóc młodzieży wybrać taką szkołę, która będzie odpowiadała ich potrzebom.

— Głównym celem badania jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej, a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół — czytamy na stronie internetowej rankingu.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w Małopolsce i Krakowie

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ na liście placówek z całej Małopolski znalazło się tylko pięć szkół. Autorzy badania wskazują, że ich liczba jest tak niska ze względu na to, że tylko tyle placówek zostało ocenionych przez wymaganą liczbę osób. Niestety, szkoły średnie w naszym regionie nie zostały ocenione zbyt pozytywnie. Tylko dwie z pięciu z uzyskały status "umiarkowanie przyjaznych", pozostałe trzy uznano za "nieprzyjazne". Zobaczcie w naszej galerii poniżej, które szkoły średnie z Małopolski znalazły się w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w Małopolsce. Jak wypadają placówki w naszym regionie: 

Tyle jest warta willa Skalskiego z Niani. Cena zwala z nóg!