Boże Narodzenie Święta PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

QUIZ

QUIZ. Tak wyglądało Boże Narodzenie w PRL. Pamiętasz jeszcze tamte dni?

2023-11-24 14:47

Święta Bożego Narodzenia w PRL, podobnie jak dzisiaj były jedną z najważniejszych dat w roku. To właśnie wtedy całe rodziny gromadziły się przy wigilijnym stole, aby wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas. Czasy były jednak o wiele trudniejsze, a niedobory gospodarcze dawały o sobie znać. Wiele produktów musiała więc wówczas zastąpić kreatywność, a czasami dawka improwizacji. Jak dobrze pamiętacie Boże Narodzenie w PRL-u?

QUIZ. Boże Narodzenie w czasach PRL. Jakie były tamte święta?

Boże Narodzenie w czasach PRL, podobnie jak dzisiaj było jednym z najważniejszych świąt w roku. Dziś o wiele łatwiej przygotować się jednak do Wigilii, bo każdy potrzebny produkt możemy kupić z dnia na dzień w wybranym przez siebie sklepie czy markecie. Karpie, ryby morskie, zagraniczne słodycze czy dania to luksus XXI wieku, a o wspomnianych w czasach PRL można było jedynie pomarzyć. Podobnie jest w przypadku prezentów, które dziś możemy zamówić czy kupić ze sporym wyprzedzeniem, a sam wybór produktów często przyprawia nas o ból głowy. W PRL Boże Narodzenie było jednak inne, przede wszystkim z racji problemów gospodarczych. Żywność wydawana była na kartki, a za prawdziwy luksus uchodziły wówczas pomarańcze i inne owoce cytrusowe transportowane do Polski z Kuby. Niektórzy szczęśliwcy raczyli się także m.in. winogronami pochodzącymi z Jugosławii. Niedobór produktów spożywczych sam w sobie stanowił wówczas poważne wyzwanie, nie mówiąc już o prezentach zawijanych w szary papier. Te dostać było o wiele trudniej, a najczęściej za prezenty na święta w czasach PRL uchodziły drobne upominki, takie jak ubrania czy wspomniane już… owoce! Wyjątkiem były produkty, które tylko niektórzy mogli zakupić za dolary w Pewexach, czyli sklepach oferujących zachodnie produkty. Jak dobrze pamiętasz święta Bożego Narodzenia w czasach PRL? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

QUIZ. Tak wyglądało Boże Narodzenie w PRL. Pamiętasz jeszcze tamte dni?

Pytanie 1 z 10
1. Zacznijmy od czegoś prostego. W czasach PRL, podobnie jak dziś, na świątecznym stole nie mogło zabraknąć:

Bombki z czasów PRL to prawdziwe skarby. Są warte majątek!

Pijany kierowca na DK 12 z Leszna do Wschowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE