PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

QUIZ

Bale, prywatki, potańcówki. Tak bawiono się tylko w czasach PRL. Młodzi nie mają szans w tym quizie!

2023-09-25 7:10

Imprezy w czasach PRL. Jak wyglądały? Głośne domówki czy bale to nie tylko wyznacznik XXI wieku. W latach 60., 70., i 80. zabawy w większym gronie były równie, a może nawet bardziej popularne niż obecnie. W czasach PRL potańcówki, prywatki, dyskoteki czy dzisiejsze domówki wyglądały jednak nieco inaczej, głównie z racji panującej ówcześnie sytuacji gospodarczej. Czy pamiętasz, jak wyglądały imprezy w czasach PRL? Sprawdź się w naszym quizie!

QUIZ. Jak wyglądały imprezy w czasach PRL? Dziś już nikt się tak nie bawi

Czasy PRL naznaczone były wieloma przykrymi i często traumatycznymi wydarzeniami. Panujący wówczas w Polsce totalitaryzm z pewnością znacznie ograniczał możliwości i swobody obywatelskie. Mimo tego, Polacy w czasach PRL próbowali nieco osłodzić sobie gorzką, komunistyczną rzeczywistość. Dziś niezwykle popularne są imprezy w klubach, masowe koncerty oraz wszelkie inne zabawy w rodzaju domówek. Niektórych może to zdziwić, jednak imprezy w latach 60., 70., czy 80. odbywały się równie często jak dzisiaj. W czasach PRL niemal każda okazja była dobra do tego, aby spotkać się w gronie rodziny czy przyjaciół i spędzić całą noc na najlepszej zabawie. Zylc, Vistula, wodzirej – to słowa, które obecnie dziś zapomniane były niezwykle popularne podczas imprez w czasach PRL. Trzeba dodać, że o ich organizację było wówczas o wiele trudniej. W sklepach brakowało podstawowych produktów i niejednokrotnie trzeba było się bardzo postarać, aby na potańcówkę w PRL zorganizować nawet produkty spożywcze, takie jak popularne wówczas śledzie, czy sam alkohol. Czasy były inne, ale jedno nie zmieniło się na przestrzeni lat – Polacy wciąż lubią imprezować. Jak wyglądały imprezy w czasach PRL? Sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie!  

Jak dobrze pamiętasz imprezy w czasach PRL?

Pytanie 1 z 10
1. Na stole imprezowym nie mogło zabraknąć zimnych nóżek, zwanych inaczej:
PRL

Czym był PRL?

Czasy PRL to okres w historii Polski datowany na lata 1944-1989. Skrót ten jest rozwinięciem od Polska Rzeczpospolita Ludowa, czyli nazwy państwa polskiego funkcjonującej oficjalnie od roku 1952 do 1989, do czasów transformacji ustrojowej. PRL cechował się ustrojem totalitarnym, szeroką i agresywną cenzurą, a także wysokim stopniem opresyjności władzy. W czasach PRL dochodziło do wielu tragicznych wydarzeń, takich jak stan wojenny czy pacyfikacje protestujących. Życie w czasach Polski Ludowej nie było łatwe, bo panujący wszechobecnie realny socjalizm doprowadził do wysokiego progu ubóstwa, a sam system komunistyczny niemal doszczętnie zrujnował rodzimą gospodarkę, którą odbudowywano intensywnie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Tak wyglądało życie codzienne w PRL-u! To prawdziwa podróż w czasie

Sekrety gwiazdy PRL Jonasza Kofty. Niewiarygodne, kiedy wyrobił dowód osobisty. Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE