Protest nauczycieli w Krakowie. Napisali „kartki do Czarnka” i żądali odwołania kurator Nowak [ZDJĘCIA]

2022-10-14 12:32

Dzień Nauczyciela 2022. 14 października przy okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele protestują pod kuratoriami oświaty w całej Polsce. Pikieta odbyła się również w Krakowie. Przed Małopolskim Kuratorium Oświaty, pod oknami kurator Barbary Nowak stanęła czarna skrzynka, do której nauczyciele wrzucali kartki do Czarnka. „Więcej edukacji, mniej indoktrynacji” krzyczeli zgromadzeni.

Pretest pod Małopolskim Kuratorium Oświaty

Braki kadrowe, dramatycznie niskie płace, zmianowe plany lekcji, brak wsparcia psychologicznego, niekorzystne zmiany w Karcie Nauczyciela – to najważniejsze powody protestów nauczycieli. 14 października krakowscy nauczyciele protestowali pod Małopolskim Kuratorium Oświaty, pod oknami kurator Barbary Nowak. Wielu z nich napisało „kartkę do Czarnka” – kartki te zostaną wysłane przez kuratoria do ministra Przemysława Czarnka, który z uporem powtarza, że problemów kadrowych w szkołach nie ma, a nauczyciele zarabiają „ponad 7 tysięcy złotych brutto”.

- Podstawy programowe są przeładowane, papierologia to już chyba Himalaje osiągnęła. Zawsze był jakiś kaganiec, no ale ten, który jest teraz, jest nie do przeskoczenia. - powiedziała nam nauczycielka z kilkudziesięcioletnim stażem.

- Jestem na ostatnim roku studiów nauczycielskich. Nie chcę być pod presją przekazywanych treści. - dodała strajkująca studentka.

Protestujący domagali się odwołania kurator Barbary Nowak

Protestujący krzyczeli „Więcej edukacji, mniej indoktrynacji”. Mieli kartki z hasłami „Spieszmy się kochać nauczycieli, tak szybko odchodzą”. Były też napisy: „Za utrudnianie dostępu do nauki dzieciom z Ukrainy – odwołać kurator Nowak”, „Za szczucie uczniów na uczniów – odwołać kurator Nowak”, „Za uczenie nienawiści zamiast tolerancji – odwołać kurator Nowak”, „Za ksenofobiczne teksty o uchodźcach z Ukrainy – odwołać kurator Nowak”.

- Wysyłamy kartki do Czarnka, żeby sprzeciwić się dzieleniu uczniów. - dodał inny protestujący.

Kryzys w oświacie

Dyrektorzy szkół narzekają na to, że przez braki kadrowe spięcie planu lekcji jest prawdziwym wyzwaniem. Z kolei związki zawodowe reagują na zmiany w Karcie Nauczyciela, m.in. wprowadzenie „godziny karcianej”, nazywanej przez nauczycieli „czarnkową”. Rażąco niskie płace to kolejna kość niezgody. Rząd co prawda wprowadził 20-procentową podwyżkę wynagrodzeń, ale tylko dla nauczycieli stażystów.

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ gen. Mirosław Różański o rosyjskiej armii

Czy znasz te jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE