Prezydent Jacek Majchrowski: od rządu nie oczekuję niczego poza współpracą

2021-02-22 14:00 Kuba Paduch, Radio Eska
Prezydent Majchrowski: od rządu nie oczekuję niczego poza gwarancjami finansowymi
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Prezydent Jacek Majchrowski odpowiedział Wicepremierowi Sasinowi na specjalnej konferencji prasowej.

Igrzyska Europejske kością niezgody pomiędzy władzami Krakowa a rządem. Wicepremier Jacek Sasin zarzucił Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, że ten oczekuje, iż rząd wyręczy Kraków w organizacji imprezy. Prezydent Majchrowski w odpowiedzi zdradził kulisy dotychczasowych ustaleń związanych z Igrzyskami z perspektywy gminy miejskiej Kraków.

"Oczekuję, że te Igrzyską zostaną zorganizowane wspólnie z rządem, Europejskim Komitetem Olimpijskim i Województwem Małopolski". Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odpowiedział Wicepremierowi Jackowi Sasinowi na zarzut jakoby ten pierwszy oczekiwał, że rząd zorganizuje Igrzyska Europejskie za Kraków. Prezydent Majchrowski zdradził kulisy dotychczasowych ustaleń podkreślając, że gmina wykonała to, na co się pierwotnie umawiano na spotkaniu organizacyjnym w Rzymie.

Jeżeli wpływy, jakie wpłyną do miasta, będą co najmniej równoważne do kosztów jakie musimy w związku z tym ponieść, jestem za. Od prawie dwóch lat oczekuję na pewne ruchy ze strony zarówno Komitetu Europejskiego jak i rządu - mówi Prezydent Majchrowski

Komitet Olimpijski miał przygotować listę umów podpisanych z federacjami sportowymi. Do tej pory podpisano 6 umów na 7 dyscyplin, gdzie w planach są 24. Prezydent wciąż czeka też na rozmowy z rządem, aby omówić szczegóły obiecanej jeszcze w Rzymie specustawy dotyczącej Igrzysk.

Prezydent Majchrowski chętnie spotka się ponownie z Wicepremierem Sasinem aby przedyskutować dalszy rozwój wydarzeń, nie kryje jednak, że lepszy byłby ktoś inny.

Ja cały czas słyszę, że Pan Premier Sasin zamierza przyjechać do Krakowa. Teraz jeszcze słyszę następny wariant, że Pan Premier Morawiecki przyjedzie do Krakowa i może to byłoby najlepsze rozwiązanie - mówi Prezydent.

Prezydent twierdzi, że rząd naciska aby najpierw podpisać umowę ustalającą Kraków jako miasto gospodarz Igrzysk, a dopiero potem miały by być gwarancje finansowe na realizację imprezy. Według Prezydenta kolejność działań musi być odwrotna.

Magistrat ocenia, że obecnie Igrzyska są jeszcze do zorganizowania, ale deadline na ostateczne ustalenia to najpóźniej początek kwietnia.

Oświadczenia Prezydenta Majchrowskiego wysłuchał nasz reporter Kuba Paduch:
Sedno Sprawy - Jacek Sasin