Nowa opłata za rachunki za prąd w Polsce! Znamy już obowiązujące stawki od nowego roku

2020-11-30 11:52
Media: 6 mln gospodarstw domowych grozi racjonowanie prądu z powodu wojny na Ukrainie
Autor: Pixaby Media: 6 mln gospodarstw domowych grozi racjonowanie prądu z powodu wojny na Ukrainie

Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy wielu osób. Od przyszłego roku nasze rachunki znacznie wzrosną. Wszystko przez nową opłatę mocową. Jej wprowadzenie mocno odczuje każdy z nas. Ile podrożeją rachunki za prąd? Sprawdźcie stawki.

Spis treści

  1. Nowa opłata od przyszłego roku. Czym jest?
  2. Prąd podrożeje od 1 stycznia 2021 roku. O ile?

Nowa opłata od przyszłego roku. Czym jest?

Ustawa, na mocy której więcej zapłacimy za prąd, została już przegłosowana. Tzw. opłata mocowa - nowy składnik na rachunkach za dystrybucję energii elektrycznej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. To oznacza wyższe rachunki za prąd dla każdego z obywateli, nie tylko dla przedsiębiorstw. Ile dokładnie wyniesie nowa opłata?

Chmara jeleni w leśnictwie Napromek

Prąd podrożeje od 1 stycznia 2021 roku. O ile?

Nowe stawki opłat za prąd podał właśnie Urząd Regulacji Energetyki. Wiemy już, o ile wzrosną nam rachunki za prąd. W przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Poziom opłaty mocowej wyniesie:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców w przyszłym roku opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59) i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Dodajmy jednak, że wzrost opłat za prąd nie spowoduje tylko wyższych rachunków w naszych gospodarstwach domowych. Podwyżki energii elektrycznej wpłyną zapewne również m.in. na ceny żywności.

Posłuchaj o toniku, poznaj właściwości tego kosmetyku do twarzy. To matewriał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE