Prace archeologiczne na Północnej Obwodnicy Krakowa. Do przebadania jest 21 stanowisk [ZDJĘCIA]

2020-07-27 10:28

Na budowanej trasie drogi ekspresowej S52, będącej częścią Północnej Obwodnicy Krakowa, trwają prace archeologiczne. Do przebadania jest aż 21 stanowisk. Na ten moment udało się sprawdzić cztery z nich.

Przypomnijmy, że na początku lipca na wspomnianej trasie odkryto niezwykłą rzecz. Były to neolityczne "lodówki", czyli głębokie jamy z ostatniego okresu epoki kamienia. Neolit na terenach Polski datuje się na lata 5200-1900 p.n.e. Jak zapewniała wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, odkrycie nie wpłynie na budowę S52.

Okazało się, że prace w tym terenie zatoczyły większe kręgi. Zanim na budowę drogi ekspresowej S52 wjedzie ciężki sprzęt budowlany, muszą być przeprowadzone kolejne badania archeologiczne.

Na 12-kilometrowym przebiegu tej trasy do przebadania jest 21 stanowisk archeologicznych. Do tej pory przebadano cztery. Prace trwają - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Nowa trasa na północy Krakowa ma przebiegać do węzła Modlniczka do węzła Modlnica i dalej do węzła Kraków-Mistrzejowice. To znacznie odciąży miasto od ruchu tranzytowego. Dzięki temu połączeniu oraz nowej drodze S7 powstanie nowa trasa na północ Polski, w kierunku Warszawy. Rozluźni także ruch m.in. na ul. Opolskiej.

Trener Cracovii Michał Probierz komentuje finał Pucharu Polski z Lechią Gdańsk
Posłuchaj o diecie 1200 kcal, poznaj przepisy na zdrowe sałatki. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE