Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Wciąż można się o nią starać w Krakowie

2020-09-10 7:25
Nadal można skorzystać z dotacji do mikroprzedsiębiorstwa w ramach tarczy antykryzysowej
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA O nowych zasadach wydawania mikropożyczek poinformował Wiceprezydent Bogusław Kośmider (w środku).

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców wciąż jest dostępna. Chodzi o dotację dla firm zatrudniających do dziewięciu osób. W Krakowie skorzystało z niej ponad połowa uprawnionych. Urzędnicy chcą teraz zachęcić jeszcze tych, którzy nie skorzystali, aby przemyśleli sprawę. Gdzie ubiegać się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw? Dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców
  2. Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców: kto może otrzymać?
  3. Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców: kiedy nie trzeba zwracać?
  4. Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. W Krakowie wciąż można z niej skorzystać
  5. Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców: dzięki niej można pomóc miastu
  6. Bezzwrotna pożyczka: gdzie składać wnioski?

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców

Pierwsze wnioski o pożyczkę 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców można było składać w kwietniu tego roku. O jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (np. podatków, składek, leasingu, kosztów wynajmu lokalu) mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy – zarówno właściciele mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób, jak i osoby samozatrudnione.

Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców: kto może otrzymać?

W dniu składania wniosku o pożyczkę mikroprzedsiębiorca powinien prowadzić działalność. Pożyczka przysługuje także mikroprzedsiębiorcy, który po 1 marca zawiesił działalność, po jakimś czasie ją odwiesił, a następnie złożył wniosek o pożyczkę. Wystarczy, że odwieszenie nastąpiło w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców: kiedy nie trzeba zwracać?

Pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli:

  • mikroprzedsiębiorca będzie prowadzić działalność przez trzy miesiące od dnia otrzymania wsparcia.

Umorzenie następuje automatycznie – bez konieczności składania wniosku. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie sam sprawdzi, czy pożyczkobiorca spełnił warunek do umorzenia. Nie wyśle pisemnej decyzji o umorzeniu, ale będzie się kontaktował w przypadku sytuacji do wyjaśnienia.

Jeśli przedsiębiorca zawiesi lub zlikwiduje działalność, będzie musiał spłacić pożyczkę wraz z odsetkami: 0,05 proc. – w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez urząd.

Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. W Krakowie wciąż można z niej skorzystać

Ponad 40 tysięcy krakowskich mikroprzedsiębiorców nie skorzystało jeszcze z dotacji pomocowej. Program działa od kwietnia, ale początkowo wiązał się z długimi kolejkami i miesiącami oczekiwania na wypłatę. Wiceprezydent Bogusław Kośmider zapewnia, że teraz jest inaczej.

Obecnie to jest kwestia tygodni. Obecne wnioski w ciągu paru dni de facto są realizowane. Kiedy zaczynaliśmy tę pracę mniej więcej średni czas obsługi wniosku wynosił od czterdziestu minut do godziny. W tej chwili jest to dziesięć, piętnaście, góra dwadzieścia minut - mówi.

Wszystko dzięki cyfryzacji całego procesu. Krakowski przedsiębiorca, który skorzystał z dotacji przyznaje, że czekał na środki 2 miesiące. Mimo to program chwali.

Było to dość proste, oczywiście po tych zmianach, które weszły w życie, bo na początku szczerze mówiąc to nie zachęcało. Wiedziałem o tym, ale nie składałem. Plusem tego jest, że nie jest to skomplikowane. Zrobią to, dostaną pieniądze no i będą mieć spokojniejszą jesień i zimę - mówi anonimowy właściciel mikrofirmy.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców: dzięki niej można pomóc miastu

Magistrat oszacował, że mikroprzedsiębiorców uprawnionych do dotacji jest ponad 110 tysięcy. Spośród tych, którzy skorzystali, około 10 tysięcy nie otrzymało wypłaty z powodu błędów we wnioskach. Urzędnicy szacują, że gdyby wszyscy uprawnieni do dotacji skorzystaliby z niej, udałoby się wprowadzić do krakowskiej gospodarki dodatkowe 230 milionów złotych.

Bezzwrotna pożyczka: gdzie składać wnioski?

Wnioski najlepiej składać elektronicznie, by uniknąć kolejek. Można to także zrobić osobiście lub listownie. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej urzędu. Dla wszystkich zainteresowanych czynna jest także infolinia: 12 68 68 168; 508 695 161; 510 384 976; 691 944 564; 502 762 479.

Drugą turę krakowskich mikropożyczek sprawdził nasz reporter Kuba Paduch.
Tarcza Antykryzysowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE