Posypały się mandaty za nielegalne palenie węglem i drewnem

2022-11-29 8:03
Smog w Krakowie
Autor: Wikimedia

Ponad 1 100 kontroli i 18 wykroczeń od 1 października - tak wyglądają statystyki krakowskiej straży miejskiej, jeśli chodzi o osoby nielegalnie ogrzewające swoje domy węglem i drewnem.

Mimo że w Krakowie obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi, czyli m.in. węglem i drewnem, już od 2019 roku, to wciąż zdarzają się przypadki, gdy mieszkańcy łamią to prawo. "Widzimy jednak, że zgłoszeń mieszkańców o interwencje jest coraz mniej" - zapewnia Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa do spraw jakości powietrza.

W 2019 roku takich przyjętych zgłoszeń interwencyjnych było ponad 2 i pół tysiąca. W kolejnym sezonie 2020/21 już 840 tylko, a 2021/22 - 412. Także wyraźnie, mniej więcej o pięćdziesiąt procent, spada nam ilość tych zgłoszeń interwencyjnych, czyli od zaniepokojonych mieszkańców.

Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że nie zawsze takie osoby łamią prawo z wyboru.

Na pewno w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nie są to osoby zagrożone ubóstwem energetycznym. Czy te osoby korzystają z programu dopłat do rachunków za ogrzewanie, który prowadzi miasto Kraków. Jeśli nie, to na pewno trzeba je skierować do  takiego programu, pomóc im.

Przypominamy: mandat za nielegalne palenie paliwami stałymi to nawet pół tysiąca złotych.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE