W gminie Zabierzów powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Wyciętych zostanie ponad 300 drzew!

2022-08-10 10:15
Wycinka drzew
Autor: Flickr Wycinka drzew

Między Balicami a Aleksandrowicami wyciętych zostanie ponad 300 drzew. Gmina Zabierzów otrzymała 7 mln zł z unijnego dofinansowania na budowę ścieżki pieszo-rowerowej. Projekt zakłada jednak... sporą i dyskusyjną ingerencję w naturę.

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej oczywiście będzie ułatwieniem dla przechodniów i rowerzystów. Niestety - jej projekt obejmuje wycinkę wielu drzew i krzewów.

- Ilość wyciętych drzew wynika z zakresu inwestycji, bo celem nie jest wycinanie drzew, tylko budowa ścieżki pieszo-rowerowej. Wycinamy tylko te drzewa, które są niezbędne, bo kolidują po prostu z tą ścieżką, ewentualnie z jakimiś urządzeniami infrastruktury technicznej, które są budowane razem z drogą - mówi Bartłomiej Stawarz, zastępca wójta gminy Zabierzów.

Niektóre drzewa są bardzo stare, a 18 jest rozmiarów pomnikowych.

- Zinwentaryzowano tam 33 gatunki gatunki ptaków i 15 dziupli, z których przynajmniej część jest miejscem lęgowym dla ptaków, dlatego należało rozważyć inną możliwość - mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Projekt jeszcze nie wszedł w fazę realizacji, a głosów niezadowolenia przybywa.

Jak powinieneś spędzić ostatnie dni wakacji? Rozwiąż QUIZ i sprawdź!

Pytanie 1 z 9
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?
Najmłodszy kotik we wrocławskim zoo otrzymał imię Alfie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE