podróże

Toskania znajduje się też w Polsce. Od Krakowa dzieli ją zaledwie 60 kilometrów

2023-05-26 15:58

Kraków to pod względem turystycznym jedno z najlepiej położonych miast w Polsce. Ze stolicy Małopolski możemy w rozsądnym czasie wybrać się w Tatry, Bieszczady, czy za południową granicę. Mało kto jednak wie, że równie niedaleko leży… polska Toskania! Mowa o Ponidziu, malowniczej krainie położonej zaledwie 60 kilometrów od Krakowa. To miejsce uwielbiane przez turystów.

Spis treści

  1. Ponidzie to "Polska Toskania". Leży 60 kilometrów od Krakowa
  2. "Polska Toskania", czyli Ponidzie. Jakie atrakcje można tam znaleźć?
  3. Ponidzie to nie tylko piękne widoki. "Polska Toskania" zachwyca zabytkami
  4. Jak dojechać z Krakowa do "Polskiej Toskanii"?

Ponidzie to "Polska Toskania". Leży 60 kilometrów od Krakowa

Ponidzie to region położony w województwie świętokrzyskim, na terenie Niecki Nidziańskiej, w odległości około 60 km od Krakowa. Rozciąga się od Chęcin po Nowy Korczyn i leży nad rzeką Nidą liczącą sobie ponad 150 kilometrów długości. Ponidzie charakteryzuje się krajobrazem nizinnym, do złudzenia przypominającym włoską Toskanię. Na terenie krainy położone są miejscowości takie jak Pińczów, uzdrowisko Busko-Zdrój czy Wiślica. Obszar ten wyróżniają liczne równiny, pagórki i kolorowe, wszechobecne pola uprawne. Ponidzie to z pewnością kraina dla wszystkich, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Na próżno szukać tam turystycznego zgiełku, braku miejsc parkingowych czy tłumnych kolejek. Jak prezentuje się polska Toskania? Sprawdźcie w naszej galerii!

"Polska Toskania", czyli Ponidzie. Jakie atrakcje można tam znaleźć?

Walory przyrodnicze tego obszaru doceniono już ponad 7 tysięcy lat temu, bo właśnie na ten okres datowane są eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych w Pełczyskach. W Żernikach Górnych zachował się także prehistoryczny kurhan wraz ze śladami pochówków sprzed 4 tys. 500 lat p. n. e. Na Ponidziu w średniowieczu wybudowano liczne zamki królewskie, gdzie rezydowali władcy.

Ponidzie charakteryzuje się także największymi w Europie złożami gipsu, a także unikalną roślinnością stepową. To prawdziwy turystyczny raj, bo na tym obszarze ulokowane są aż trzy parki krajobrazowe  - Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. W każdym z nich znajdziemy liczne jaskinie, urwiska czy chronione gatunki zwierząt i roślin.  Wartą odnotowania atrakcją turystyczną jest także największe w Polsce wczesnośredniowieczne Grodzisko w Stradowie, którego powstanie wiąże się jeszcze z państwem Wiślan. Grodzisko położone jest około 750 metrów od wsi Stradów. Przy dobrych warunkach atmosferycznych możemy podziwiać stamtąd widok na Beskidy.

Ponidzie to nie tylko piękne widoki. "Polska Toskania" zachwyca zabytkami

Przy okazji wizyty na Ponidziu warto także zwiedzić najmniejsze miasto w Polsce, czyli Opatowiec, który prawa miejskie uzyskał jeszcze w 1271 roku. To zabytkowe miasto było własnością benedyktynów tynieckich pod koniec XVI wieku. Na Ponidziu znajdzie się także wiele dla miłośników ciszy i spokoju, którzy mogą udać się w relaksujący spływ po rzece Nidzie.

Region ten słynie nie tylko z iście toskańskich widoków, ale także zabytków architektonicznych. Wśród nich warto wymienić m.in. Kaplicę św. Anny wzniesioną w 1600 roku w Pińczowie, Dom Długosza w Wiślicy wzniesiony w XV wieku czy ruiny ariańskiego zbioru z XVI wieku we wsi Pęczelice. Warto wspomnieć także o kolei wąskotorowej „Ciuchcia Express Ponidzie” łączącej Pińczów z Jędrzejowem.

Jak dojechać z Krakowa do "Polskiej Toskanii"?

W zależności od wybranego miejsca, od Krakowa na Ponidzie dzieli nas około od 60 do 100 kilometrów. Do wspomnianego, najmniejszego miasta w Polsce, czyli Opatowca dojedziemy z Krakowa w niecałe 1,5 godziny. Podobny czas zajmie podróż do Buska-Zdroju czy wspomnianych atrakcji w Pińczowie lub Jędrzejowie. Jeśli chcemy dojechać do samego ujścia Nidy do Wisły, wówczas musimy pokonać odległość ok. 80 kilometrów. Zajmie nam to około 1 godz. 40 minut.

Jak obecnie powstaje film rysunkowy?

Quiz. Połącz potrawę z krajem. Niewiele osób zdobędzie 6 punktów!

Pytanie 1 z 10
Poutine to przekąska z frytek, sera i sosu pieczeniowego, którą zajadają się mieszkańcy: