Rosja chce podłączyć do siebie Zaporoską Elektrownię Atomową. Czy zagraża to Polsce?

i

Autor: DIMITAR DILKOFF/AFP/East News Polska, Finlandia i państwa bałtyckie rozpoczną wspólne ćwiczenia obrony cywilnej. To odpowiedź na działania Rosji

Polska i inne kraje sąsiadujące z Rosją rozpoczną wspólne ćwiczenia obrony cywilnej. To odpowiedź na działania Putina

2022-10-06 17:01

Ministrowie spraw wewnętrznych państw bałtyckich, Polski i Finlandii uzgodnili w czwartek w Helsinkach, że zorganizują wspólne ćwiczenia obrony cywilnej – informuje komunikat litewskiego resortu. Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite wskazuje, że kraje sąsiadujące z Rosją są gotowe do koordynacji działań.

Szefowa MSW Litwy, Bilotaite powiedziałam, że wojna w Ukrainie i jej konsekwencje niewątpliwie stanowią poważne wyzwania dla wszystkich państw regionu. Uznała, że trzeba na nie odpowiedzieć zjednoczoną postawą i środkami regionalnymi. Dlatego zainicjowała spotkanie pięciu ministrów spraw wewnętrznych.

Według szefowej litewskiego resortu, "wszystkie kraje w sąsiedztwie Rosji są gotowe do wymiany doświadczeń i koordynacji działań”. „Uzgodniliśmy, że będziemy prowadzić wspólne konsultacje dotyczące ochrony infrastruktury i ćwiczeń z zakresu ochrony ludności. Ta mobilizacja na pewno wzmocni nas wszystkich” - dodała.

W komunikacie podano, że podczas spotkania ministrów w Helsinkach zaprezentowano strukturę zarządzania kryzysowego poszczególnych państw oraz podzielono się dobrymi praktykami w zakresie ochrony ludności. W odpowiedzi na atak na rurociągi Nord Stream ministrowie omówili również potrzebę wzmocnienia ochrony infrastruktury strategicznej.

Bilotaite podkreśliła, że „kryzysy są coraz liczniejsze i bardziej złożone”, dlatego „musimy być przygotowani na nowe realia, w tym na możliwość użycia broni jądrowej w wojnie na Ukrainie”.

"Jechał na czołówkę z policjantem".

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE