Dentysta

i

Autor: Pexels

Wiadomości

Polacy mają w swoich zębach toksyczne plomby. Lekarze mówią o skutkach ich noszenia

2024-02-15 15:49

Wielu Polaków ma w swoich zębach plomby z toksycznym amalgamatem. Dentyści przez długi czas zakładali pacjentom plomby ze stopem toksycznej dla człowieka rtęci. Od kilku lat jest to zakazane, jednak mimo tego jest to element uzębienia wielu Polaków. Lekarze ostrzegają o skutkach noszenia takich plomb.

Toksyczne plomby w zębach Polaków. Problem jest poważny, lekarze alarmują

Plomby z toksycznym amalgamatem mogą przetrwać nawet do 40 lat. Trzeba jednak pamiętać, że pod plombą wykonaną z takiego tworzywa powstaje próchnica, a sam materiał został uznany jako toksyczny. W 2018 roku Światowa Federacja Dentystyczna zakazała używania plomb z takiego materiału. Mimo tego wielu Polaków dzisiaj musi się z nimi zmagać.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w 2020 roku zarekomendowało, aby dentyści nie korzystali z plomb z toksycznym amalgamatem. W 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia poszedł o krok dalej i przestał refundować tego rodzaju plomby. Ich noszenie może mieć poważne skutki dla człowieka, o czym alarmują lekarze.

W jamie ustnej tworzy się tzw. ogniwo galwaniczne. Podczas jedzenia i picia ciepłych i zimnych pokarmowych przez buzię mogą przechodzić prądy i pojawia się metaliczny posmak - tłumaczy lekarz dentysta Małgorzata Szmit, cytowana przez Polsat News.

Toksyczność plomby wychodzi w momencie wymiany. A nie są to tanie rzeczy

Ciekawostką jest fakt, że toksyczność plomby najczęściej wychodzi w momencie, kiedy chcemy ją wymienić. Wszystko z powodu wysokiej temperatury, która ma ogromny wpływ na wydzielanie się oparów rtęci. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne podkreśla, że w przypadku wymiany plomby, pacjent powinien być dokładnie okryty oraz musi mieć założoną specjalną maskę nosową z tlenem, aby nie wdychać oparów.

Wielu pacjentów nie decyduje się jednak na szybką wymianę plomb, bowiem wychodzą z założenia, że nie ma sensu tego robić, skoro jest ona szczelna, a i koszt wymiany nie należy do najtańszych - wynosi on bowiem nawet 600 złotych za zęba.

Zmiany w Kodeksie pracy. Te branże będą dodatkowo prześwietlane przez pracdowacę

Studniówka 2024 VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie