Pokaż się, niech Cię zobaczą!

i

Autor: Ula Bienia

Pokaż się. Niech Cię zobaczą! W Małopolsce rusza nowa kampania profilaktyczno-edukacyjna

2022-11-24 21:26

"Pokaż się. Niech cię zobaczą"! To hasło najnowszej kampanii edukacyjnej województwa małopolskiego z zakresu bezpieczeństwa na drodze. W ramach akcji do uczniów szkół podstawowych trafi 25 tysięcy odblasków. Kampania ma uczyć najmłodszych zachowania na drodze i przełożyć się na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem dzieci.

Inicjatorem kampanii jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jej celem jest edukowanie uczniów w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Inauguracja kampanii odbyła się w Szkole Podstawowej numer 4 imienia Romualda Traugutta w Krakowie. Uczniowie otrzymali niebieskie lub różowe odblaski oraz inne gadżety i materiały edukacyjne, związane z tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Odblaski są po to, żeby nas było widać na drodze, gdy jest ciemno. Żeby kierowca mógł zobaczyć, jak ktoś idzie ulicą lub poboczem. Przed wejściem na pasy trzeba popatrzeć w lewo i w prawo. Zawsze się trzeba rozglądnąć, bo to pomaga dużo - mówią uczniowie Szkoły Podstawowej numer 4 w Krakowie.

Policja apeluje o noszenie odblasków, bo mogą uratować życie. Wypadki z udziałem pieszych nadal się zdarzają. Jednak z roku na rok zmniejsza się liczba ofiar śmiertelnych.

- 2018 rok był jednym z trudniejszych z uwagi na to, że mieliśmy najwięcej wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Było ich aż 24. W 2019 roku było 13 wypadków śmiertelnych, więc spadek. W 2020 było ich 10. W 2021 także 10. W tym roku w Krakowie były tylko 2 wypadki śmiertelne - mówi aspirant sztabowy Mariusz Baran, policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Co roku na drogach w całej Polsce dochodzi do około 5 tysięcy wypadków z udziałem pieszych.
Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Prawda czy fałsz? Pytania tylko o Polskę!

Pytanie 1 z 15
Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy. Na drugim miejscu jest natomiast Żabia Turnia Mięguszowiecka