Pokaż się. Niech Cię zobaczą! W Małopolsce rusza nowa kampania profilaktyczno-edukacyjna

2022-11-24 21:26
Pokaż się, niech Cię zobaczą!
Autor: Ula Bienia

"Pokaż się. Niech cię zobaczą"! To hasło najnowszej kampanii edukacyjnej województwa małopolskiego z zakresu bezpieczeństwa na drodze. W ramach akcji do uczniów szkół podstawowych trafi 25 tysięcy odblasków. Kampania ma uczyć najmłodszych zachowania na drodze i przełożyć się na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem dzieci.

Inicjatorem kampanii jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jej celem jest edukowanie uczniów w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Inauguracja kampanii odbyła się w Szkole Podstawowej numer 4 imienia Romualda Traugutta w Krakowie. Uczniowie otrzymali niebieskie lub różowe odblaski oraz inne gadżety i materiały edukacyjne, związane z tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Odblaski są po to, żeby nas było widać na drodze, gdy jest ciemno. Żeby kierowca mógł zobaczyć, jak ktoś idzie ulicą lub poboczem. Przed wejściem na pasy trzeba popatrzeć w lewo i w prawo. Zawsze się trzeba rozglądnąć, bo to pomaga dużo - mówią uczniowie Szkoły Podstawowej numer 4 w Krakowie.

Policja apeluje o noszenie odblasków, bo mogą uratować życie. Wypadki z udziałem pieszych nadal się zdarzają. Jednak z roku na rok zmniejsza się liczba ofiar śmiertelnych.

- 2018 rok był jednym z trudniejszych z uwagi na to, że mieliśmy najwięcej wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Było ich aż 24. W 2019 roku było 13 wypadków śmiertelnych, więc spadek. W 2020 było ich 10. W 2021 także 10. W tym roku w Krakowie były tylko 2 wypadki śmiertelne - mówi aspirant sztabowy Mariusz Baran, policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Co roku na drogach w całej Polsce dochodzi do około 5 tysięcy wypadków z udziałem pieszych.
Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Prawda czy fałsz? Pytania tylko o Polskę!

Pytanie 1 z 15
Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy. Na drugim miejscu jest natomiast Żabia Turnia Mięguszowiecka
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE