Podejrzane pakunki na krakowskim lotnisku. Do akcji wkroczyli pirotechnicy

2022-12-20 10:21
Groza na lotnisku w Balicach pod Krakowem. W akcji PIROTECHNICY!
Autor: Straż Graniczna

Na krakowskich Balicach ochrona lotniska zauważyła kilka podejrzanych przedmiotów pozostawionych przez pasażerów. Do akcji wkroczyli specjaliści od pirotechniki. Specjaliści interweniowali kilka razy.

Podejrzane pakunki na lotnisku. Pirotechnicy interweniowali aż cztery razy

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało coraz mniej czasu. Na lotniskach widać wzmożony ruch pasażerów. Ochroniarze mają oczy szeroko otwarte i są czujni na wszelkie nietypowe zachowania lub przedmioty. Ostatnio kilka rzeczy wzbudziło ich podejrzenia.

Specjaliści aż czterokrotnie podejmowali działania w związku z pozostawionymi bez opieki: paczką, reklamówką, walizką oraz … samochodem. Wszystkie interwencje zostały podjęte po otrzymaniu informacji od Służby Ochrony Lotniska.

- Pierwszy przypadek dotyczył podróżnego, który pozostawił zapakowaną paczkę na koszu ze śmieciami. Po sprawdzeniu, pakunek uznano za bezpieczny, a wewnątrz niego znaleziono bańkę z 5 litrami oryginalnie zamkniętego oleju silnikowego - wyjaśnia straż graniczna.

Balice. Co znajdowało się w porzuconej na lotnisku walizce?

Do kolejnej interwencji doszło za sprawą pozostawionego w miejscu niedozwolonym, przy pobliskim hotelu, samochód osobowy marki Renault Scenic. Do sprawdzenia pojazdu wykorzystano małego robota taktycznego oraz psy służbowe do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Ostatecznie okazało się, że auto nie jest w żaden sposób niebezpieczne. Działania specjalistów nie utrudniły pracy na lotnisku.

Kolejne czynności zostały podjęte przez podejrzenia wobec reklamówki z artykułami spożywczymi, a także walizką zawierającą odzież i zabawki.

- W obydwu sytuacjach, po przeprowadzonej wstępnej analizie funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie-Balicach podjęli decyzję o użyciu specjalistycznego sprzętu i wykorzystaniu podczas działań psów służbowych do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Po dokonaniu sprawdzeń przy użyciu specjalnego zestawu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych oraz przeprowadzeniu kontroli manualnej, bagaże i przedmioty zostały uznane za bezpieczne - dodaje straż graniczna.

Pomimo, że wszystkie zdarzenia nie spowodowały utrudnień w odprawie pasażerów, funkcjonowaniu przejścia granicznego, ani opóźnień samolotów, to działania wymagały zaangażowania kilkunastu funkcjonariuszy oraz psów służbowych.

Bądź jak uczestnik Familiady. Wybierz najlepiej punktowaną odpowiedź!

Pytanie 1 z 10
Co w przenośni może być czarne?
Bramki ABC do automatycznej odprawy granicznej na lotnisku Kraków-Balice
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE