Podaruj choince świątecznej drugie życie! Kraków rusza z tegoroczną Akcją Choinka

2020-12-31 13:12
Podaruj choince świątecznej drugie życie! Kraków rusza z tegoroczną Akcją Choinka
Autor: pixabay.com Choinka po Świętach wcale nie musi iść do utylizacji.

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej kolejny raz zaprasza by oddawać mu choinki. Chodzi oczywiście o żywe choinki doniczkowe, które były przetrzymywane przez Święta w specyficznych warunkach. Takich, które umożliwią im ewentualną adaptację do środowiska naturalnego.

Nie wyrzucaj choinki po Świętach, oddaj ją miastu Kraków. Zarząd Zieleni Miejskiej kolejny rok z rzędu organizuję Akcję Choinka, w ramach której zbiera drzewka doniczkowe by posadzić je ponownie w ziemi na wiosnę. Jak podkreśla Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM choinka, która może się przyjąć w nowym środowisku musi spełniać pewne warunki.

Po pierwsze trzeba zakupić drzewko w donicy ze szkółki z pełną bryłą korzeniową, bo nie każde drzewko w donicy nadaje się do posadzenia. Warto zatem zapytać sprzedającego, czy będzie potem to drzewko odpowiednie do przesadzenia do gruntu - mówi.

Ponowne sadzenie choinek jest zdaniem ekologów tym bardziej ważne, że w ostatnich latach południowa Polska traci swoją naturalną iglastą florę.

Widzimy nie tylko w Krakowie, że te drzewa iglaste niestety nam padają. Jest to związane w dużej mierze z kryzysem klimatycznym no i z przesuwaniem się w ogóle granic występowania tych gatunków - mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Urzędnicy przyznają, że spośród kilkudziesięciu drzewek, które rocznie w ramach akcji otrzymują, przyjmuje się ostatecznie tylko kilka. 

Choinki można przywozić już od wtorku 05.01. do dnia 01.02.2021 w godzinach 7.30 - 15.30 na parking przy ul. Za Torem 22. Dokładne miejsce, gdzie można zostawiać choinki przy ulicy Za Torem 22, będzie wyraźnie oznaczone.

Szczegóły Akcji Choinka poznał nasz reporter Kuba Paduch:
"Najlepsza choinka na święta". Leśnicy podpowiadają jak wybrać świąteczne drzewko

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE