Po cukrze i węglu przyszedł czas na... mleko. Może go zabraknąć w sklepach!

2022-08-09 9:45
Mleko
Autor: Pexels

Czy to możliwe, aby zabrakło jednego z najbardziej popularnych produktów, czyli mleka? Branża mleczarska wydała alarmujący komunikat. Istnieje realne niebezpieczeństwo wprowadzenia ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych, przez co mleka może zabraknąć. Odbije się to nie tylko na zakładach przetwórczych, rolnikach, ale także na konsumentach, którzy mogą odczuć braki tego podstawowego produktu.

Branża mleczarska zapowiada, że mogą wystąpić deficyty mleka i apeluje do rządu

Okazuje się, grożą nam już nie tylko deficyty cukru, octu czy węgla, ale także mleka. Jego produkcja i trwałość jako surowca nie jest długoterminowa, co stanowi spory problem. Branża mleczarska jest poważnie zaniepokojona sytuacją i apeluje do rządu o natychmiastową reakcję. Związek Polskich Przetwórców Mleka uważa, że zarówno w trakcie apogeum epidemii, jak i teraz, rząd nie podejmuje aktywnych działań na rzecz objęcia ochroną branży przed czynnikami mającymi negatywny wpływ na działalność nie tylko zakładów przetwórczych, ale także rolników, a wreszcie… konsumentów.

Aktualnie firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu, zgodnie z którymi przewiduje się wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów niepozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków. (…) Ograniczenie dostaw energii i gazu spowoduje przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy i producenci mleka, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany – napisał w komunikacie Związek Polskich Przetwórców Mleka.

Specyfika branży wymaga odpowiednich zabezpieczeń

Mleczarstwo to specyficzna gałąź przemysłu związanego z żywnością, ponieważ mleko nie może czekać kilku dni na przetworzenie – musi być to zrobione od razu. Taka sama sytuacja jest z gotowymi produktami mlecznymi – ich również nie można magazynować bez zapewnionych określonych poziomów dostaw energii.

Zlot pojazdów zabytkowych Korbielów 2022

QUIZ. Najsłynniejsze powieści wszech czasów. Zgadniesz tytuł po trzech podpowiedziach?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Słowa kot, dekapitacja, Annuszka kojarzą ci się z:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE