Pandemia koronawirusa z pozytywnym wpływem na środowisko? Tak twierdzą naukowcy AGH

2020-04-10 12:46
Pandemia koronawirusa z pozytywnym wpływem na środowisko? Tak twierdzą naukowcy AGH
Autor: Facebook.com W mieście Nara w Japonii na ulicach pojawiły się stada jeleni.

Poprawa jakości powietrza w prawie całej Europie, czystsza woda w Wenecji, zwierzęta na ulicach dużych miast. Z różnych części świata napływają informacje o poprawiającym się stanie klimatu odkąd większość ludzi pozostaje w domach ze strachu przed koronawirusem. Pozytywny wpływ pandemii na środowisko potwierdza specjalista z Krakowa.

Lepsza jakość powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - to wpływ koronawirusa na środowisko. Naukowcy udowadniają, że odkąd siedzimy w domach przez pandemię, to korzysta na tym nasze otoczenie i przyroda. Tak twierdzi Jakub Bartyzel z zespołu fizyki środowiskowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Mamy dowody na to w kryzysie 2008 roku, że rzeczywiście kiedy gospodarka światowa zwolniła było ewidentnie widać też zmniejszenie się emisji gazów cieplarnianych. To co myślę, że możemy obserwować już w tym momencie, to są te kwestie związane z lepszą jakością powietrza w miastach - tłumaczy.

Z pustych ulic, parków i lasów korzystają teraz też zwierzęta. Coraz częściej wychodzą do centrum. Rodziny dzików, saren czy łosi można było obserwować ostatnio w Zakopanem czy w Krakowie.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wirtualne podróżowanie: zamki Małopolski warte odwiedzenia po pandemii
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE