ZDM wprowadza nowe udogodnienie! Mandat za parkowanie opłacisz teraz online

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

P&R w Bronowicach niespełnionym marzeniem Krakowian. Dlaczego?

2022-06-02 23:24

Nie będzie węzła przesiadkowego w Bronowicach. U zbiegu ulic Armii Krajowej i Bronowickiej do kwietnia przyszłego roku powinien powstać terminal autobusowy, parking Park and Ride oraz parking dla rowerów. Mieszkańcy będą musieli pogodzić się z tym, że inwestycja nie dojdzie do skutku. Powód? Zbyt wysokie koszty.

Inwestycję miała zrealizować firma Budimex. Jednak okazało się, że inflacja i wzrost cen za materiały jest tak duży, że urzędnicy zdecydowali o zawieszeniu budowy i przygotowaniu jedynie dokumentacji.

- To pierwsza inwestycja, w której faktycznie czujemy skutki tych zawirowań na rynku, inflacji, wzrostu kosztów materiałów budowlanych. Aby zrealizować ten kontrakt, konieczna byłaby waloryzacja na poziomie kilkudziesięciu procent. Tutaj chodzi o 12 milionów złotych. Na tyle wzrost kosztów od momentu, kiedy była składana oferta, szacuje wykonawca. Nie mamy takiego finansowania. Dla tego projektu będzie najlepiej, jak zakończymy właśnie na etapie projektowym - tłumaczy Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. 

Mieszkańcy mają nadzieję, że dojdzie do realizacji projektu. Podkreślają, że parking Park and Ride w Bronowicach jest potrzebny, bo zmniejszyłby liczbę samochodów w centrum Krakowa.

- Idea Park and Ride wydaje mi się bardzo sensowna, żeby jednak odciążyć ruch kołowy i namówić mieszkańców do pozostawiania samochodów na obrzeżach Krakowa. Na Bronowicach taki parking by dużo dał. Ulica Armii Krajowej przecież wiecznie stoi. Trzeba dążyć do jak najmniejszej liczby samochodów w centrum - mówią mieszkańcy. 

Budowa węzła przesiadkowego w Bronowicach miała kosztować pierwotnie prawie 52 miliony złotych. Urzędnicy liczą na to, że uda im się zapisać inwestycję w przyszłorocznym budżecie. Jednak na tym etapie trudno określić, kiedy mogłaby rozpocząć się budowa węzła.

Krakowski absurd? Pod Wawelem koszą... ziemię! Nagranie obiegło sieć, miasto tłumaczy

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?