Autobusy elektryczne w Oświęcimiu

i

Autor: Urząd miasta Oświęcim

Ekologia

Oświęcim kupi elektryczne autobusy. Wyjadą na ulice miasta w przyszłym roku

Oświęcimski magistrat pozyskał 23 mln zł z funduszy unijnych na zakup elektrycznych autobusów. W przyszłym roku Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji zwiększy się o dziewięć pojazdów.

Oświęcim zainwestuje w elektryczne autobusy. Na ulice wyjadą w przyszłym roku

Inwestycja będzie kosztowała ponad 33 mln zł, z czego 23 mln zł pokryje unijna dotacja z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Za te pieniądze oświęcimski urząd planuje kupić dziewięć autobusów o napędzie elektrycznym wraz z ładowarkami mobilnymi.

"Dofinansowanie obejmuje też budowę stacji transformatorowej w zajezdni oraz pantografu po drugiej strony miasta, przy powstającej tam bazie przewoźnika" – zakomunikowała Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu.

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Bożena Fraś poinformowała, że przetarg na dostawę pojazdów właśnie trwa. Na chwilę obecną wpłynęła jedna oferta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektryki wyjadą na ulice miasta w przyszłym roku.

Jeśli chodzi o autobusy elektryczne, sześć z nich będzie w wersji midi (długość pojazdu między 9,2 m i 10,5 m), dwa będą maxi (długość między 11,8 m a 12,2 m) i jeden mega (długość 17,9 m - 18,2 m).To kolejna w historii Oświęcimia inwestycja w elektryczne autobusy. Pierwszy taki pojazd wyjechał na ulice miasta w 2020 roku. Samorząd w ten sposób stara się przyczynić do poprawy jakości powietrza. (PAP)