Ornitolodzy zaobrączkują ptaki w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

2020-12-03 19:24
Ornitolodzy w Ogrodzie Botanicznym
Autor: Kuba Kusy

Zbierane od zimy do wiosny dane posłużą do naukowych analiz i poszerzenia wiedzy na temat zimujących w Polsce gatunków.

W rosnącym w Ogrodzie starodrzewie zawisły zrobione z butelek karmniki wypełnione ziarnami słoneczka, które mają zwabić ptaki do specjalnych pułapek. 

Ptaki są odławiane w specjalne, nylonowe sieci które rozstawione są w krzewach, sieci kontrolowane są co pół godziny, ptaki są wyciągane, wkładane do specjalnych worków i następnie przenoszone do punktu, gdzie obrączkarz z uprawnieniami państwowymi zakłada obrączkę - wyjaśnia Grzegorz Cierlik ze Stowarzyszenia Carpatica

Następnie ptaki poddawane są oznaczeniu.

Sprawdzane są gatunek, płeć, wiek, kondycja, wykonywane są również pomiary długości skrzydła, ogona i wagi. Ptak jest następnie wypuszczany. Cała procedura trwa kilka minut. Każda obrączka jest jak nasz numer PESEL, każda ma unikatowy numer, po którym możemy danego ptaka zidentyfikować - dodaje Anna Zięcik ze Stowarzyszenia Carpatica.

Akcja odławiania ptaków rozpocznie się w najbliższą niedzielę rano i potrwa do lutego. Chętni mogą przyjść do Ogrodu i przyglądać się pracy ornitologów, którzy przy okazji zorganizują lekcję przyrody.

Ornitolodzy podkreślają, by obserwujący akcję nie próbowali wyciągać ptaków zaplątanych w sieci.

Pracy ornitologów przyglądał się Kuba Kusy:
Ornitolodzy przeliczą ptaki w Ogrodzie Botanicznym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE