Słup ogłoszeniowy

i

Autor: Wikimedia

Okrąglaki opanowują Kraków!

2023-02-14 8:09

Popularne słupy ogłoszeniowe - czy to tradycyjne, czy elektroniczne - to jeden z ulubionych sposobów reklamodawców na obchodzenie uchwały krajobrazowej. Miasto ma problem z egzekwowaniem na nie pozwoleniem, bo - wygląda na to - stawiający "okrąglaki" są sprytniejsi.

W Krakowie jest ich coraz więcej, bo w świetle zapisów uchwały krajobrazowej są legalne. "Okrąglaki" wyrastają jak grzyby po deszczu, choć - jak mówi o samej uchwale Kuba Pogorzelski z grupy Ładny Kraków - "te przepisy są zaskakująco skuteczne, ale nadal są tacy, którzy ich nie respektują".

Dokończyłem inwentaryzację dzielnicy Podgórze. I w tym momencie mamy ich tam dokładnie 801, przy czym z Zarządu Dróg Miasta Krakowa otrzymałem informację, że zezwoleń jest wydanych sto i trochę, co oznacza, że zdecydowana większość tych słupów nie posiada zezwoleń, które powinna posiadać.

Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa zauważa, że okrąglaki to wyjątek w uchwale krajobrazowej.

Jeżeli jakieś tego typu nośniki reklamowe są posadowione w miejscu, w którym nie powinny stać albo nie mają stosownego pozwolenia od ZDMK, to ta właśnie jednostka wszczyna postępowanie, którego celem jest ukaranie właściciela takiego nośnika.

Problem w tym, że jest prosty trik, który pozwala właścicielom słupów na oszukiwanie systemu. Wystarczy przesunąć takiego okrąglaka o kilka metrów i postępowanie wobec nielegalnej reklamy musi być wszczynane od początku.

Czy rozpoznasz te reklamy z lat 90.?

Pytanie 1 z 10
Dwójka dzieci biega po magicznym sadzie owocowym. Nagle na drzewie pojawia się wąż, a owoce zmieniają się w „pewien słodycz”. Jest to reklama...
Czy rozpoznasz te reklamy z lat 90.?
80-letni Chuck Norris reklamuje World of Tanks
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE