magazyn przeciwpowodziowy

i

Autor: Aleksandra Czurczak

Nowe magazyny przeciwpowodziowe w Krakowie. Co się w nich znajduje?

2023-05-12 16:32

Agregaty prądotwórcze, pompy, łodzie, kilofy, kamizelki ratunkowe - to tylko niewielka część wyposażenia nowych magazynów przeciwpowodziowych w Krakowie. Inwestycja obejmuje cztery hale - dwie o powierzchni 1200 m² każda oraz dwie mniejsze o powierzchni 400 m² i 100 m².

Magazyny, które powstały w ciągu ostatnich 18 miesięcy będą gromadzić sprzęt do walki z powodzią. Dotychczasowy budynek magazynowy, który znajdował się przy ulicy Babińskiego był w złym stanie technicznym, a jego powierzchnia była niemal dwukrotnie mniejsza od tych nowo wybudowanych.

Powierzchnia całego obiektu odgrywa kluczową rolę, ponieważ pozwala w łatwy sposób załadować i przetransportować sprzęt, co jest szczególnie ważne, kiedy trzeba działać szybko - mówi Magdalena Wasiak z miejskiej jednostki Klimat Energia Gospodarka Wodna.

Pomieszczenia garażowe i stanowiska warsztatowe służą nie tylko do przechowywania, ale także do konserwacji sprzętu.

W magazynach znajduje się asortyment niezbędny na wypadek powodzi. Są to m. in. łopaty, worki, piasek, taczki, agregaty pompowe, czyli ten najskuteczniejszy sprzęt. Jest to także miejsce dla systemu DPS, czyli ścianek szczelnych, dzięki którym możliwe jest podwyższenie wałów Wisły - mówi Marian Łyko, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Wartość całej inwestycji to ponad 70 milionów złotych. W planach jest jeszcze budowa 9 stacjonarnych pompowni na wysokie stany wody w Wiśle, a także budowa stanowisk pompowych i zakup agregatów.

Park Jordana w Krakowie

Znasz Wisłę Kraków jak własną kieszeń? Sprawdź, czy na pewno!

Pytanie 1 z 15
Mecze Wisły są rozgrywane na stadionie przy ul.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE