Nowa Huta niczym Las Vegas? Jest petycja do Prezydenta miasta

2022-01-13 16:08
Nowa Huta niczym Las Vegas? Jest petycja do Prezydenta miasta
Autor: Neony Nowej Huty Nowohucianie chcieli by zobaczyć więcej neonów na ulicach dzielnicy.

Czy Nowa Huta odzyska swój dawny, kolorowy blask? Jest petycja do Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, aby miasto odtworzyło i zadbało o dawne nowohuckie neony. Chodzi zwłaszcza o te, które zdobiły budynki okolic Placu Centralnego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

100 podpisów pod petycją do Prezydenta Krakowa aby Nowa Huta ponownie stała się polskim Las Vegas. Chodzi o przywrócenie największej krakowskiej dzielnicy kolorowego blasku jej dawnych neonów. Twórca petycji Radny Dzielnicowy Marcin Pawlik przypomina, że udało się z kultowym neonem "Markiza", ale istnieją inne, które wystarczyłoby naprawić.

Na przykład "Filatelistyka", "Jubilatka", czy też "Ciżemka", która kiedyś istniała i jeszcze bardzo dobrze ją pamiętam, ale dzisiaj już jej nie ma. Kino "Świt" jest też bardzo dobrym neonem, który pokazuje, że można wrócić do świetności dawnych lat. Marzy mi się też neon "Światowid". Mam nadzieję, że powstanie wraz z Muzeum Nowej Huty - mówi.

Miasto chętnie widziałoby w Nowej Hucie więcej neonów, zwłaszcza, że nie są sprzeczne z zapisami uchwały o parku kulturowym. Niestety odtwarzanie dawnych neonów jest trudne, bo brakuje o nich informacji.

Trudno też znaleźć często kogoś, kto będzie finansować utrzymanie tych neonów. Jeżeli chodzi o tę formę historyczną no to jednak jest to dosyć trudne ze względów technologicznych. Raz na jakiś czas tę rurkę trzeba wymienić, co jest kosztowne dosyć - mówi Jarosław Klaś z Centrum Kultury Norwida.

Gmina będzie jednak zachęcać nowohuckich przedsiębiorców aby reklamowali się przy pomocy neonów lub LEDonów, które mają podobny efekt przy użyciu innej technologii.

Muzeum Neonów w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE