Ozempic; Tik Tok

i

Autor: Pixabay/TikTok Tiktokowa moda wymyka się spod kontroli

Niepokojący trend na TikToku. Odchudzają się lekiem przeznaczonym dla diabetyków. Dla naprawdę potrzebujących zaczyna go brakować

2023-01-27 13:25

Na platformie społecznościowej TikTok lek Ozempic, stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2., promowany jest jako remedium na odchudzanie. Medykament wydawany jest na receptę i powinien być stosowany wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Tiktokowa moda wymknęła się spod kontroli - farmaceuci alarmują, że leku zaczyna brakować dla naprawdę go potrzebujących.

Odchudzanie Ozempiciem. Wysoka (i to dosłownie) cena za bycie szczuplejszym

Ozempic jest lekiem z grupy peptydów, pomagającym zmniejszyć podwyższone stężenie glukozy we krwi. Wpływa na trzustkę, powodując zwiększone wydzielanie insuliny. Substancją aktywną leku jest semaglutyd, hamujący apetyt. W toku badań okazało się bowiem, że lek wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując, że pacjenci mają mniejszą ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe. 

Lek Ozempic jest wydawany na receptę w dawce dostosowanej do potrzeb pacjenta, który może być zażywany wyłącznie pod nadzorem lekarza. Stosuje się go głównie w leczeniu cukrzycy typy 2. oraz otyłości (choroby te muszą współistnieć). 

Cena Ozempicu to około 350 zł za opakowanie (miesięczna kuracja). W opakowaniu znajduje się jeden wstrzykiwacz i cztery igły. Lek jest dostępny w trzech wariantach dawkowania: 1 mg, 0,5 mg, 0,25 mg.

Jednak to nie wysoka cena stanowi problem, a wysoki popyt na lek. W mediach społecznościowych celebryci zachwalają "cudowne" działanie medykamentu, a na samej platformie Tik Tok hasztag #ozempic wyświetlają setki milionów użytkowników.

Diabetycy potrzebują Ozempicu. Lek rozchodzi się w mgnieniu oka

Popularność leku gwałtownie wzrosła rok temu - po doniesieniach, że jego stosowanie pozwala na szybką utratę wagi (o czym pisał m.in. Elon Musk na Twitterze). Lek, dostępny wcześniej bez problemu, na początku 2022 roku zaczął znikać z aptek, co zaskoczyło nawet producenta.

Z danych, jakimi dysponuje Ministerstwo Zdrowia wynika, że popyt na ten lek jest obecnie nawet dziesięciokrotnie wyższy, niż jeszcze dwa lata temu, a zdobycie recepty jest obecnie ułatwiane m.in. przez receptomaty.

Ozempic znajduje się w wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 11 Borderline