Dziecko

i

Autor: Pixabay Kiedy wypłata 800 plus?

Twoje finanse

Niektórzy dłużej poczekają na 800 plus. Jest nowy komunikat ZUS

2023-12-13 15:44

Nowe świadczenie na dziecko po waloryzacji będzie wynosiło już nie 500, a 800 zł. 800 plus ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia. Niedawno informowaliśmy jednak o tym, że niektórzy szczęśliwcy, którym zazwyczaj ZUS przelewa świadczenie drugiego dnia każdego miesiąca, dostaną w grudniu podwójne 800 plus - za grudzień i za styczeń. Teraz okazuje się, że spora liczba osób może świadczenia po waloryzacji nie dostać nawet w styczniu. Kiedy wypłaty 800 plus? Jest komunikat.

Kiedy wypłata 800 plus? Ustawa mówi jasno, ZUS ma zabezpieczenie

Niestety nie wszystko, co ogłaszane przez rządzących, jest później stuprocentowo zgodne z praktyką. Tak okazało się być w przypadku nowych szczepionek na COVID-19, które miały być dostępne od 6 grudnia, a okazało się, że albo zapasy (już) się wyczerpały, albo szczepionki nie dotarły do punktów szczepień, albo rejestracje jeszcze nie ruszyły. Podobnie może być z wypłatami 500 plus po waloryzacji, czyli 800 zł w ramach 800 plus na każde dziecko. Świadczenie w teorii ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku i tak zapewne będzie. Inaczej może być jednak z wypłatami. Jak precyzuje ustawa, 800 plus może zostać wypłacone nawet z dwumiesięcznym opóźnieniem. Oznacza to, że niektórzy mogą dostać pieniądze... w marcu. Nie wiadomo jednak, na kogo padnie. ZUS zapewnia, że przygotowania do transakcji trwają. Przez to, że 2 stycznia (a 2. dnia miesiąca część świadczeniobiorców dostaje przelewy) wypada zaraz po Nowym Roku, które jest dniem ustawowo wolnym, ZUS może "puścić" przelewy wcześniej.

Kiedy składać wniosek o 800 plus 2023/2024?

Czy trzeba składać nowy wniosek o 800 plus? Otóż nie. Waloryzacja i wypłacanie wyższej kwoty następuje automatycznie. Warto też przypomnieć, że 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia bez kryterium dochodowego. Żadne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty nie zmienią się. Wielu rodziców po ostatnich rzekomych doniesieniach na grupach facebookowych zastanawia się, czy będzie wyrównanie 800 plus? ZUS opublikował komunikat, że te informacje to fake news - nie są i nie będę przyjmowane żadne wnioski o wyrównanie za wcześniejsze okresy. Świadczenie wychowawcze 800 plus zostaje wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku dla tych, którzy mieli do niego prawo w okresie świadczeniowym 2023/2024.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze miejsca na narty w Małopolsce. Tyle zapłacicie w nich za karnety i jednodniowe wejściówki [GALERIA]

"Zabawa" pijanego kierowcy na ulicach Leszna
Listen on Spreaker.