Nie żyje Stanisław Juchnowicz. To on zaprojektował Nową Hutę

2020-02-06 10:00
Nie żyje Stanisław Juchnowicz, architekt i urbanista. Miał 97 lat
Autor: Franciszek Vetulani, Wikimedia Commons, CC

Smutne informacje dotarły do nas w środę. W wieku 97 lat zmarł profesor Stanisław Juchnowicz, architekt i urbanista, który współodpowiadał za zaprojektowanie Nowej Huty. Był Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Profesor Juchnowicz urodził się 10 czerwca 1923 roku w Lidze na Białorusi. Działalność zawodową rozpoczął w Gdańsku, ale w wieku 27 lat przeniósł się do Krakowa, by objąć prace nad Nową Hutą. Był głównym projektantem tego obszaru, pracował nad nim w sumie dziewięć lat. Działał także na rzecz poprawy warunków ekologicznych w Krakowie.

W 1984 roku został Dziekanem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej. Był założycielem Międzynarodowego Ośrodka Kształcenia i Studiów Urbanistycznych na tejże uczelni.

Prof. Juchnowicz został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był też Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Pogrzeb prof. Juchnowicza odbędzie się we wtorek, 11 lutego o godzinie 13 w kolegiacie św. Anny. Projektant Nowej Huty spocznie na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE