WIADOMOŚCI Z REGIONU

Nie żyje Józef Janczy. Był zasłużony ratownikiem, prezesem TOPR i lekarzem [ZDJĘCIA]

2024-03-19 15:27

Tragiczna wiadomość z Podhala. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przekazało w mediach społecznościowych wiadomość o śmierci Józefa Janczy, wybitnego taternika, ratownika i prezesa TOPR oraz lekarza. Mężczyzna zmarł w wieku 72 lat.

Tatry. Nie żyje Józef Janczy, były prezes TOPR

Tragiczną wiadomość przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Honorowy członek TOPR i jego wieloletni prezes zmarł w sobotę, 16 marca w wieku 72 lat. Ratownicy nie ukrywają, że jego wpływ na rozwój grupy był nieoceniony i to właśnie jemu zawdzięczamy to, jak obecnie wygląda praca TOPR-owców.

— Z prawdziwym smutkiem informujemy, że 16 marca 2024 roku w wieku 72 lat zmarł Józef Janczy. Członek Honorowy TOPR. Jedna z najbardziej zasłużonych osób dla ratownictwa w Tatrach. Był przez kilkadziesiąt lat członkiem władz TOPR, w większości jako Prezes Zarządu. Ponadto był współzałożycielem oraz członkiem Rady Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Reaktywacja TOPR w 1991 roku i dzisiejszy status organizacyjny TOPR w ogromnej mierze są jego zasługą — przekazali przedstawiciele TOPR na Facebooku.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Józef Janczy został doceniony jako wybitny lekarz

Zasługi Józefa Janczy są nieocenione nie tylko w szeregach ratowników, ale także poza nimi. Jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny zostały docenione medalem „Gloria Medicinae”. Jego umiejętności i wiedza medyczna niejednokrotnie okazały się także nieocenione podczas wypraw ratunkowych. To, jak wybitną postacią był, można wyczytać spośród komentarzy zamieszczonych pod postem TOPR-u na Facebooku. Nie brak tak głosów, które potwierdzają, jak wiele osób zawdzięcza mu życie, bez kozery nazywając go "legendą ratownictwa w Tatrach".

— Józef Janczy był członkiem TOPR od 1971 roku. Przysięgę ratowniczą złożył w 1973 roku. Uczestniczył w ponad 100 wyprawach ratunkowych, gdzie jego udział jako lekarza był nie do przecenienia. Pracę w TOPR wykonywał społecznie, będąc czynnym lekarzem, doktorem nauk medycznych, specjalistą chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej. Doceniając jego wkład i zaangażowanie w działalność medyczną został uhonorowany m.in. medalem „Gloria Medicinae” — dodali ratownicy.

Raj dla miłośników wspinaczki leży w Małopolsce. Znaliście Dolinę Brzoskwinki?

W Przemyślu podcięto drzewo, żeby spadło na dzieci