Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny polski aktor miał 83 lata

i

Autor: Wojciech OLSZANKA/East News Nie żyje Jan Nowicki. Aktor miał 83 lata

Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny polski aktor miał 83 lata

2022-12-07 10:12

Smutne wieści dotarły do nas w środę, 7 grudnia rano. Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny polski aktor zmarł w wieku 83 lat. Przez wiele był bardzo silnie związany z Krakowem.

Jan Nowicki nie żyje. Miał 83 lata

Informacje o śmierci Jana Nowickiego przekazał radny gminy Kowal w rozmowie z portalem Włocławek Nasze Miasta. - Mam jeszcze "świeże" zdjęcia z soboty z Kowala, gdzie Jan Nowicki był na promocji książki - 120 lat OSP Kowal. Był tam w w mundurze strażackim - powiedział portalowi Nawrocki.

Aktor zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia w swoim domu w Krzewencie w województwie kujawsko-pomorskim. Jan Nowicki miał 83 lata. Informacje o jego śmierci pojawiły się też na Facebooku na stronie miasta Kowal.

"Dzisiejszej nocy odszedł od nas nagle w wieku 83 lat nasz rodak Jan Nowicki – wielki aktor, pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Kowala."

Jan Nowicki - co o nim wiemy? Aktor przez wiele lat był związany z Krakowem

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. A także reżyserem teatralnym, pedagogiem, felietonistą, pisarzem i poetą.

Maturę zdał w Łodzi. W okresie 1958-1960 studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Następnie podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, które ukończył w 1964.

Jan Nowicki zadebiutował w "Zaproszeniu do zamku" na deskach Starego Teatru w Krakowie w 1964 roku. Na srebrnym ekranie można było po raz pierwszy go zobaczyć w 1963 roku. Jan Nowicki był też związany z kabaretem Piwnica pod Baranami.

Jan Nowicki był też wykładowcą na PWST w Krakowie, a w latach 1973-1974 prodziekanem wydziału aktorskiego.

W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

W latach 1998–1999 był felietonistą "Przekroju". Jan Nowicki swoje felietony dedykował przyjacielowi, Piotrowi Skrzyneckiemu. W latach 2015- 2019 pisał do Kieleckiego Magazynu Kulturalnego "Projektor".

Jan Nowicki został odznaczony mi.n Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał także Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia aktorskie, Złotą Kaczkę za rolę Szu w filmie "Wielki Szu".

Jan Nowicki nie żyje. Z jakich filmów i seriali możemy go pamiętać?

Jan Nowicki zagrał niemal 200 ról w teatrze telewizji i filmie. Znany jest m.in. z "Wielkiego Szu", " Niepochowanego", "Sanatorium pod Klepsydrą", obu części filmu "Sztos", "E=mc2". Przez ponad 30 lat był aktorem Teatru Starego w Krakowie, gdzie zagrał dziesiątku ról. Kreacje Nowickiego - Stawrogina w "Biesach", Rogożyna w "Nastazji Filipownej", Artura w "Tangu" czy księcia Konstantego w "Nocy listopadowej" przeszły do historii polskiego teatru.

Jan Nowicki - życie prywatne

Jan Nowicki ze związku z Barbarą Sobottą miał syna Łukasza, który również jest aktorem. Z Ireną Paszyn miał córkę Sajanę. Jan Nowicki przez prawie 30 lat był związany z reżyserką Martą Meszaros. W maju 2099 roku wziął ślub z Małgorzatą Potocką. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w lipcu 2015 roku. W 2017 roku poślubił Annę Kondratowicz.

Ostatnie pożegnanie Anny Sienkiewicz-Rogowskiej wicedyrektorki Muzeum Warszawy