Jadłodzielnia

i

Autor: Wojciech Sidorowicz Lodówka przy ul. Saskiej w Krakowie

Nie zjadłeś wszystkich pierogów w święta? Sprawdź, co możesz z nimi zrobić [AUDIO]

2020-12-27 21:15

Nie wyrzucaj jedzenia tylko zawieź je do jadłodzielni. Do nich możecie przywieźć wszystko, czego samie nie zdołacie zjeść w święta czy sylwestra. W Krakowie lodówki znajdziecie między innymi przy ulicy Saskiej 2 i Prądnickiej 7. Krakowianie tę inicjatywę znają już bardzo dobrze.

Jadłodzielnie to sposób na to, by nie marnować jedzenia. Idea nie jest skierowana tylko do osób biedniejszych, albo pozbawionych domu, ale do każdego. Jedzenie, które zostało nam po świętach, a także to, którego nie zjemy w sylwestra, możemy zostawić w przeznaczonych do tego lodówkach. W Krakowie znajdziecie je na przykład przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Saskiej 2 lub przy Prądnickiej 7. 

Nie wyrzucaj jedzenia. W Bydgoszczy jest nowa jadłodzielnia!

"Żona znalazła w internecie, że jedzenie po świętach mogę zostawić właśnie tutaj na Saskiej. Stoi tutaj lodówka, która jest zadaszona, więc nic się nie zmarnuje. To super idea."

"Przynoszę tutaj na przykład chleb, jak za dużo zdarzy mi się kupić. Myślę, że to miejsce jest potrzebne."

"Teraz w święta to tutaj mamy śledzika, sałatki, ciasta, świeże pieczywo. Sam czasami coś przynoszę i zostawiam, a czasami coś biorę. Dzisiaj chyba wezmę sobie zupkę - mówią Krakowianie korzystający z lodówki na ulicy Saskiej."

Od 2 stycznia jedzenie przyjmie także Antykwariat PiBook na ul. Batorego. Dużą popularność zyskało dzielenie się jedzeniem poprzez Facebooka. Najbardziej znaną grupą jest Dzielimy się jedzeniem! Foodsharing Kraków.

- Ta grupa teraz w okresie świątecznym jest bardzo aktywna. Ludzie nagotowali masę jedzenia i masę go oddają, a nie mają czasu podjechać do lodówki lub jest ona od nich daleko. Wtedy piszą ogłoszenie w grupie, piszą gdzie i co można odebrać, czasami dodają zdjęcie. Wtedy można pod tym postem odpowiedzieć, że przyjedzie się po część, albo po całość. I tak to działa - mówi Paula Przestworek, mieszkanka Krakowa i propagatorka foodsharingu.

Według danych Eurostat każdy Polak marnuje 235 kg jedzenia rocznie. W skali całego kraju to aż 9 milionów ton.

Nie wyrzucaj jedzenia, zawieź je do jadłodzielni:

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...