Sat4Envi

i

Autor: Sat4Envi

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pomagają w popularyzacji danych satelitarnych

2021-03-16 19:26

Dane satelitarne dotyczące środowiska dostępne dla każdego. To cel programu Sat4Envi realizowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W projekcie istotną rolę odgrywa Prometheus - superkomputer należący do Akademii Górniczo-Hutniczej. Odpowiada on między innymi za przechowywanie danych satelitarnych.

Nasze Centrum jest też dostawcą technologii webowych oraz aplikacji do udostępniania danych satelitarnych. Prawdopodobnie to właśnie stworzenie portalu internetowego i łatwego w użyciu systemu obsługi klienta stanowiło najważniejszy zakres prac w tym projekcie - mówi Bartosz Wilk z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

Edyta Górniak w Krakowie. Nie uwierzysz jaki dała napiwek

Opracowane przy pomocy krakowskiego superkomputera dane można zobaczyć za darmo na stronie sat4envi.imgw.pl

- Możemy tam zobaczyć wiele nakładek stworzonych na podstawie danych satelitarnych. Są to między innymi informacje o pyle zawieszonym w atmosferze, obrazowanie wilgotności gleby, czy widok zachmurzenia. Są to dane, które pozwalają zrozumieć jak Ziemia wygląda z perspektywy satelity poruszającego się po orbicie ziemskiej - dodaje Bartosz Wilk.

Naukowcy podkreślają, że program Sat4Envi poza popularyzacją danych satelitarnych ma również pomóc w działaniach związanych z kryzysami żywiołowymi.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE