Na Krymie trwa tajna mobilizacja? Ukraiński sztab nie pozostawia wątpliwości

i

Autor: Arkady Budnitsky / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Na Krymie trwa tajna mobilizacja? Ukraiński sztab nie pozostawia wątpliwości

2023-01-20 9:40

Sytuacja w Ukrainie z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej napięta. Na wschodzie trwają zaciekłe walki o Bachmut, a Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny, ogromny pakiet pomocowy dla naszych wschodnich sąsiadów. Teraz ukraiński Sztab Generalny informuje o przygotowaniach do tajnej mobilizacji, którą planują Rosjanie.

Co dzieje się na półwyspie?

Rosja przygotowuje się do tajnej mobilizacji na okupowanym od 2014 r., należącym do Ukrainy, Krymie – powiadomił w piątek, 20 stycznia Sztab Generalny ukraińskiej armii. Wezwania do wojska zaczęli otrzymywać m.in. informatycy, którzy dotychczas zwolnieni byli ze służby – poinformowano.

- W Sewastopolu wezwania do wojskowych komend uzupełnień zaczęli otrzymywać informatycy, finansiści i inni specjaliści, którzy do tej pory byli zwolnieni od mobilizacji – podano w komunikacie na Facebooku.

Ukraiński sztab ujawnił także, że Rosjanie wykorzystują do leczenia swoich rannych wojskowych szpitale cywilne.

 - W Nowopskowie (…) w obwodzie ługańskim okupanci urządzili szpital polowy, gdzie leczonych jest ponad 300 żołnierzy oraz najemników z prywatnej firmy wojskowej Wagner – czytamy.

Wobec napiętej i trudnej sytuacji w ostatnich dniach wiele krajów zachodnich podjęło decyzję ws. dostarczenia nowego pakietu uzbrojenia dla broniących się Ukraińców. Stany Zjednoczone ogłosiły pomoc i sprzęt o wartości 2,5 mld dolarów. Wsparcie wyślą także Finowie, Duńczycy, a chęć dostarczenia czołgów zapowiadają Polska i Wielka Brytania.

Pojawiają się także informacje o Francji, która ma rozważać dostawę nowoczesnych czołgów Leclerc.

Otwarta faza wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie 24 lutego ubiegłego roku, toczy się już od 331 dni.

Paulo Bento selekcjonerem reprezentacji Polski? Jego rywale to Vladimir Petković i Fernando Santos

Depeche Mode - jak dobrze znasz angielską legendę muzyki? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Pod jaką nazwą początkowo działał zespół?