Muzeum Narodowe w Krakowie

i

Autor: Archiwum ESKA

Wiadomości

Muzeum Narodowe w Krakowie ma już 145 lat. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji

2024-01-24 10:12

W 2024 roku obchodzić będziemy 145-lecie działalności Muzeum Narodowego w Krakowie – najstarszego i największego muzeum w Polsce, powołanego do życia w 1879 roku. Z tej okazji placówka przygotowała liczne atrakcje, z których w najbliższym czasie będą mogli korzystać mieszkańcy. Będą zniżki i bezpłatne bilety, konkursy czy dni otwarte. Sprawdźcie, co przygotowało dla was MNK.

Muzeum Narodowe w Krakowie ma 145 lat. To największe i najstarsze muzeum w Polsce

W 2024 roku Muzeum Narodowe w Krakowie będzie obchodziło 145. urodziny. Placówkę powołano do życia 7 października 1879 roku. Dziś jest ono największym i zarazem najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Co ciekawe, do końca I wojny światowej MNK było jedynym wielkim, dostępnym dla publiczności muzeum na ziemiach polskich i do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii. Obecnie zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie liczą ponad milion obiektów.

MNK w Krakowie zapowiada wiele atrakcji dla mieszkańców, przypadających na 145-lecie działalności. Jeszcze w styczniu mieszkańcy będą mogli wybrać się na dzień otwarty w Bibliotece Czartoryskich, czyli jednej z najstarszych bibliotek rodowych w Polsce. Poniżej można zapoznać się z harmonogramem przygotowanego wydarzenia.

MNK w Krakowie. Dzień otwarty w Bibliotece Czartoryskich, 27.01.2024 r.

  • 10:00 – 14:00 – prezentacja wybranych obiektów z kolekcji Biblioteki, prowadzenie: pracownicy Biblioteki

To okazja do zobaczenia m.in. Biblii nieświeskiej z 1572 roku, fotografii ślubnych Augustyna Józefa Czartoryskiego i księżniczki Obojga Sycylii Marii de los Dolores Burbon z 1937 roku czy „Dzienników Mód Paryskich” wydanych w latach 1848-1849. Do wydarzenia można dołączyć o dowolnej porze w trakcie jego trwania.

  • 10:00 – prezentacja dziejów Biblioteki oraz zasad korzystania ze zbiorów, prowadzenie: dr Paweł Wierzbicki, kierownik Biblioteki
  • 10:00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie „250. Rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej”

Wystawa znajduje się w Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 15. Oprowadzanie rozpoczyna się w Bibliotece Czartoryskich na ul. św. Marka – stamtąd wspólnie z kuratorem Jadwigą Klimą grupa przechodzi na wystawę.

  • 11:00 – prezentacja procesu digitalizacji zbiorów bibliotecznych, prowadzenie: pracownicy Działu Digitalizacji i Zasobów Cyfrowych MNK
  • 12:00 - prezentacja dziejów Biblioteki oraz zasad korzystania ze zbiorów, prowadzenie: dr Paweł Wierzbicki, kierownik Biblioteki
  • 12:00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie „250. Rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej”

Wystawa znajduje się w Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 15. Oprowadzanie rozpoczyna się w Bibliotece Czartoryskich na ul. św. Marka – stamtąd wspólnie z kuratorem Jadwigą Klimą grupa przechodzi na wystawę.

  • 13:00 – prezentacja procesu digitalizacji zbiorów bibliotecznych, prowadzenie: pracownicy Działu Digitalizacji i Zasobów Cyfrowych MNK.

Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie bezpłatny. To oczywiście nie wszystko, bo na mieszkańców czekają również inne atrakcje.

Każdego miesiąca opowiemy o innym z oddziałów w naszych mediach społecznościowych z  #12oddziałówtuzinwrażeń. Zaczynamy od MNK Biblioteka Czartoryskich!  Dlatego śledźcie nas uważnie. Przybliżymy Wam także nasze ogromne zbiory, w których znajduje się ponad milion obiektów. Wszystko w wydaniu urodzinowym. Co więcej, w każdy trzeci weekend miesiąca (od lutego do grudnia) dedykowanego oddziałowi przygotowaliśmy także wstęp w cenie 5 zł, o czym będziemy na bieżąco informować. W styczniu wstęp w trzeci weekend będzie bezpłatny – informuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

TOP 10 miejsc na ferie w Małopolsce. Gdzie spędzić zimowy czas?

K.GAWKOWSKI: CHCĘ WPROWADZIĆ PODATEK DLA CYFROWYCH GIGANTÓW