Antysemickie naklejki w małopolskim mieście

i

Autor: Marek Rekucki Małopolska. W Mszanie Dolnej na przystankach pojawiły się antysemickie naklejki

Wiadomości z regionu

Na przystankach w Małopolsce pojawiły się antysemickie hasła. "Czy są jakieś granice niegodziwości i bezwstydu?!"

2024-01-24 15:13

W Mszanie Dolnej, w powiecie limanowskim doszło do skandalicznej sytuacji. Na jednym z przystanków pojawiła się naklejka "Mszana Dolna od Żydów wolna". Ponoć takich napisów było więcej, co zauważyli uczniowie pobliskiej szkoły i inni mieszkańcy poruszający się komunikacją miejską. "Takie rzeczy w naszym mieście!", napisała oburzona katechetka Urszula Antosz-Rekucka, która od lat walczy o upamiętnienie tej społeczności w swojej miejscowości. O naklejkach dowiedziała się od swoich uczniów, którzy byli równie oburzeni.

Małopolska. W Mszanie Dolnej na przystankach pojawiły się antysemickie naklejki

Nauczycielka z Mszany Dolnej zamieściła w swoich social mediach gorzki wpis będący pokłosiem naklejki, która pojawiła się na przystanku autobusowym. Skandaliczne, antysemickie hasło "Mszana Dolna od Żydów wolna" zauważyli jej uczniowie. "Co ma w sercu i głowie ktoś, kto powiela hasło nazistów, którzy wymordowawszy 19.08.1942 r. prawie tysiąc osób, w tym ponad 300 dzieci, świętowali pod identycznym?! Czy są jakieś granice niegodziwości i bezwstydu?! Mamy nadzieję, że władze miasta Mszana Dolna zareagują i usuną te hańbiące treści!", napisała Urszula Antosz-Rekucka. Warto przypomnieć, że w sobotę, 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2024. Między innymi z tej okazji do Małopolski przyleciał Elon Musk, który wziął udział w konferencji w Krakowie na temat mowy nienawiści w sieci, a także odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau. „Byłem naiwny, sądząc, że antysemityzm nie może się odrodzić”, powiedział w Krakowie miliarder, współwłaściciel Tesli, SpaceX oraz serwisu „X”, czyli dawnego Twittera. Tym bardziej szokuje sytuacja, która miała miejsce w Mszanie Dolnej. To jednak niejedyny incydent, który wprawia w osłupienie. Parę dni temu w Krakowie zniszczono pomnik na terenie byłego obozu KL Plaszow. Czynu dokonano... koparką. Policja poinformowała, że mężczyzna odpowie także za inne zniszczenia na terenie muzeum, bezprawne użycie pojazdu oraz jego uszkodzenie. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że coraz częstsze akty antysemickie są pokłosiem m. in. ostatnich wydarzeń w debacie publicznej. Najjaskrawszym przykładem jest skandaliczne zachowanie Grzegorza Brauna, radykalnie prawicowego posła, członka klubu Konfederacji. Braun 12 grudnia użył gaśnicy w Sejmie gasząc świece chanukowe. Chanuka, czyli żydowskie Święto Świateł obchodzone jest w Sejmie od 2007 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Zakopane w czasach PRL. Klimatyczne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat

Pojechali na święta, zginęli w strasznym wypadku. Ten widok łamie serce