Protest przed magistratem

i

Autor: Kuba Kusy

Mieszkańcy Swoszowic znów protestowali przeciwko planom GDDKiA

2022-04-27 18:01

Kilkuset mieszkańców Swoszowic protestowało w środę przeciwko planom budowy ekspresówki łączącej Kraków z Myślenicami. Pikieta przed Urzędem Miasta to pokłosie planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która na początku roku przedstawiła sześć wariantów przebiegu nowej trasy. Aż pięć z nich przecina obszar Dzielnicy Dziesiątej.

Zdaniem mieszkańców, plany GDDKiA oznaczają dewastację ich najbliższego sąsiedztwa. 

Jeden z wariantów dosłownie rozjeżdża nasze osiedle w Kosocicach. Jeśli by przeszedł, to tuż przed naszymi oknami. Nie ma nas. Nie można prowadzić drogi przez tak gęsto zabudowane rejony miasta. Wprowadziliśmy się 5 lat temu i nie było mowy o żadnej drodze, a teraz okazuje się, że może powstać przed naszym płotem. To oznacza dewastację cennych przyrodniczo terenów, będziemy mieli hałas, będziemy mieli spaliny. Budowa drogi oznacza wywłaszczenia i burzenie domów, w których od lat mieszkały rodziny - mówili.

Na środowej sesji rady miasta radni zagłosowali za rezolucją wzywającą Generalną Dyrekcję do rezygnacji z planów. Zdaniem radnego Michała Starobrata, to jedyna możliwość okazania sprzeciwu.

To głos, w który oczywiście GDDKiA nie musi się wsłuchać, ale moim zdaniem, jeśli to głos całej Rady Miasta Krakowa, a nie tylko jednej dzielnicy, to głos bardzo znaczący i niewsłuchanie się w ten głos byłoby bardzo, bardzo słabe - stwierdza.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad studził nastroje mieszkańców. Przekonywał, że na razie nie czas na mówienie, którędy przebiegnie nowa trasa. 

Ciągle powtarzamy: pokazaliśmy 6 możliwych korytarzy, zaznaczam korytarzy. Czyli nie są to przebiegi przez konkretne działki, przez konkretne nieruchomości, tylko pasy szerokości ok. 5 km, na bazie których ta droga mogłaby powstać - mówił.

Przeciwko nowej trasie protestują również mieszkańcy powiatu wielickiego, przez który miałby przebiegać szósty wariant zaprezentowany przez Generalną Dyrekcję.

Beszamel - owoce mało znane

QUIZ. Rozmówki "polsko-zagraniczne". Niektóre słówka was zaskoczą, albo rozbawią do łez!

Pytanie 1 z 12
Podczas zakupów w Ljubljanie, możesz napotkać artykuł o dość oryginalnej nazwie "srajca". Znajdziesz go...