Koleje Małopolskie dla WOŚP

i

Autor: Katarzyna Zykubek Koleje Małopolskie dla WOŚP

Miasto zaprezentowało studium dla szybkiej kolei. Dokument przeleżał na półce... trzy lata!

2020-03-05 18:10

Po rezolucjach radnych i ogłoszeniu przez PKP odbudowy przystanków kolejowych w Nowej Hucie, krakowski magistrat zaprezentował studium rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Okazuje się, że długo wyczekiwany dokument gotowy był już kilka lat temu. Z niewiadomych przyczyn trafił jednak na półkę.

Z kilku wariantów wybrano trzy, najbardziej opłacalne ekonomicznie: Lotnisko Balice - Kraków Nowa Huta Przyszłości, wokół dużej obwodnicy kolejowej miasta i Kraków Płaszów - Kraków Mydlniki. Zdaniem ekspertów najbardziej opłacalna byłaby 26-kilometrowa linia łącząca lotnisko z terenami Nowej Huty Przyszłości. To właśnie ona otrzymała rekomendację. Koszt jej budowy wyniósłby 330 mln zł. W tej kwocie zawierają się koszty dobudowy ok. kilometrowego odcinka od Luboczy,  rewitalizacji istniejących i budowy nowych stacji, a także zakupu taboru. 

Choć dokument został zaprezentowany dwa dni temu, to okazuje się, że był gotowy już kilka lat temu. Trafił jednak do urzędniczej szuflady.

Studium było gotowe w grudniu 2017 roku. Nie miało jednak jednej opinii, z PKP Polskich Linii Kolejowych. Tej opinii nie mamy do dziś. Teraz miasto uznało jednak, że jest gotowe - wyjaśnia Stanisław Albricht, prezes firmy Altrans, odpowiedzialnej za stworzenie studium.

Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu przyznaje, że nie można było dłużej czekać.

Trzeba było wyjść z jakiegoś założenia, uznaliśmy, że studium nie jest dokumentem wiążącym, dyskusje na temat wariantów będą trwać i uznaliśmy, że w tej formie można to pokazać. Mam nadzieję, że te uzgodnienia się pojawią. Czas nagli, dużo mówi się o kolei, ona dla miasta jest czymś ważnym, nie można było czekać w nieskończoność - wyjaśnia.

To nie koniec kontrowersji związanych z rozwojem SKA. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi niepewny jest los przystanków SKA na Prądniku Czerwonym i os. Piastów. Pierwsza z inwestycji miała być gotowa w ubiegłym roku. Budowa drugiego powinna ruszyć w tym roku.

Uzyskaliśmy decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, ale złożone zostały dwa odwołania. Teraz czekamy na decyzję ministerstwa rozwoju. Dla przystanku na os. Piastów uzyskaliśmy decyzję środowiskową. Budowę planujemy zakończyć w 2023 roku - wyjaśnia Dariusz Nowak.

Kontrowersje wokół studium dla rozwoju SKA. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:
ESKA Top 5 odc. 110
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?