Miasto uruchamia mobilne punkty szczepień. Sprawdź, kto może skorzystać?

2021-06-21 12:12
Punkt szczepień w Tauron Arenie Kraków
Autor: Kuba Kusy

Z takiego wsparcia mogą skorzystać osoby powyżej 70-tego roku życia, mające problem z samodzielnym dotarciem do stacjonarnych punktów szczepień powszechnych.

Na terenie miasta działa sześć lotnych punktów. Jak wygląda ich praca mówi Łukasz Bartkowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Opieki. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o mobilnych szczepieniach w Krakowie:

Taka osoba zainteresowana szczepieniem w swoim domu dzwoni na specjalną infolinię, następnie zespół złożony z odpowiednich zawodów medycznych uprawnionych do wykonywania szczepień, w wyznaczonym najdogodniejszym terminie wyjeżdża do tej osoby, przeprowadza szczepienie, po czym przez kilkanaście minut zostaje z tą osobą, by upewnić się, że nie doszło do niepokojących zdarzeń po szczepieniu - wyjaśnia. 

Zespoły wyposażone są w lodówki do transportowania szczepionek, a także w podstawowy sprzęt do ratowania życia. Szczepienia realizowane są głównie preparatem firmy Pfizer, niewykluczone, że w ofercie pojawi się również szczepionka Moderny. 

Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia krakowskiego magistratu tłumaczy, że uruchomienie punktów wynika z dużego zapotrzebowania na tego typu usługi. 

Takie sygnały otrzymywaliśmy, bo wiemy, jak wygląda kolejka do mobilnych punków, za które odpowiada Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, to jest kilkaset osób, więc zapotrzebowanie jest ogromne. Także seniorzy bardzo chętnie korzystają z naszego transportu do punktów szczepień i czasami mamy informacje od naszych kierowców wożących starsze osoby do punktów, że część z tych osób mogłaby być zaszczepiona w miejscu zamieszkania - stwierdza. 

Zapisy na szczepienia mobilne przyjmowane są pod specjalnym numerem telefonu 730 977 999. Urzędnicy zapowiadają obniżanie wieku osób uprawnionych do skorzystania z takiej formy wsparcia.

Jak być eko w ciąży? Zobacz nasz film
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE