Ciekawostki

Podziemne przeprawy łodzią i ukryte skarby. Oto małopolskie kopalnie soli! [GALERIA]

2023-09-26 11:48

Małopolska jest regionem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym. Uzdrowiska, szlaki górskie, piękne jeziora czy hektary lasów to jedne z nielicznych bogactw, które posiada województwo małopolskie. Jednym z nich są także małopolskie kopalnie, które należą do najstarszych w Polsce. Dobroczynny mikroklimat, tajemnicze historie, a nawet przeprawy łodzią! Poznajcie kopalnie soli w Wieliczce i w Bochni.

Małopolskie kopalnie soli. Historia wydobycia w Bochni

Małopolska to region bogaty turystycznie i chętnie odwiedzany przez gości. Wpływa na to wiele czynników, a oprócz rozbudowanej bazy noclegowej decydujący wpływ mają oczywiście atrakcje turystyczne, w które obfituje województwo. Należą do nich także małopolskie kopalnie soli, które przed wiekami gwarantowały liczne bogactwa, a dziś pozostają jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc w Małopolsce. Kopalnia Soli w Bochni i Kopalnia Soli w Wieliczce to jedne z tych miejsc, które działalność rozpoczęły jeszcze w średniowieczu. W przypadku Kopalni Soli w Bochni mówimy o 1251 roku, kiedy właśnie tam rozpoczęto działalność wydobywczą, którą prowadzono do 1990 roku. Pierwsze pokłady soli kamiennej w Bochni odkryto w 1248 roku, a sama bocheńska kopalnia była przedsiębiorstwem królewskim i przynosiła Królestwu Polskiemu ogromne dochody. Co ciekawe, w 1368 roku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w Kopalni Soli w Bochni pracowało od 120 do 150 osób. Poważne zahamowanie w działalności kopalni w Bochni odnotowano w XVII wieku, kiedy Rzeczpospolitą targały liczne konflikty i wojny. Z kolei po 1772 roku kopalnia trafiła w ręce Austriaków, którzy kontrolowali ją aż do 1918 roku. Bocheńska kopalnia zaczęła tracić na znaczeniu już w dwudziestoleciu międzywojennym, a w 1981 roku historyczne wyrobiska wpisano do rejestru zabytków, a kopalnia częściowo przekształciła się w obiekt turystyczno-leczniczy. Finalnie kopalnia osiągnęła głębokość 468 metrów, a dalszą eksploatację uznano za nierentowną, co spowodowało zaprzestanie wydobycia soli w 1990 roku.

Obecnie obiekt ten prowadzi działalność turystyczną. W Kopalni Soli w Bochni można wybrać się w rejs łodzią po zalanej komorze, przespacerować turystycznymi trasami z ekspozycją multimedialną, a jednym z najatrakcyjniejszych miejsc pozostaje kaplica św. Kingi. W 2013 roku kopalnię w Bochni wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia Soli w Wieliczce. Kiedy powstała?

Kopalnia Soli w Wieliczce to także wspaniała, bogata, a przede wszystkim odległa historia. Początki pozyskiwania soli na tym terenie sięgają nawet epoki środkowego neolitu (3 tys. lat p.n.e.) do czasów, kiedy rozpoczęto działalność kopalni w XIII wieku. W kopalni w Wieliczce wydobywano co najmniej trzy typy soli kamiennej – sól zieloną, spiżową i szybik. W latach 70. XIX wieku wielicka kopalnia soli była uznawana za najwydajniejszą na świecie – wydobywano z niej wówczas do 500 tys. tunów soli. Sama kopalnia liczy dziewięć poziomów, z których ostatni leży na głębokości 327 m. Kopalnię w Wieliczce cechuje wyjątkowy mikroklimat ze stałą temperaturą ok. 14-16 stopni Celsjusza. Na wspomniany mikroklimat składa się także duża wilgotność i zawartość chlorku sodu, potasu, magnezu czy wapnia. Powietrze w kopalni sprzyja osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych. Podobnie jak kopalnia w Bochni – Kopalnia Soli w Wieliczce to przede wszystkim bogata oferta turystyczna. Kopalnię rocznie odwiedza około miliona turystów, którzy mogą wybrać się m.in. szlakiem Podziemnej Trasy Turystycznej powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku, zobaczyć kaplicę św. Kingi oraz liczne komory, takie jak Mikołaja Kopernika, Janowice, Pieskowa Skała czy Michałowice.

Wykopki w Skansenie