Małopolanie popierają działania zmierzające do walki ze smogiem. Chcą żeby były sprawniejsze

2020-12-04 13:20
Małopolanie popierają działania zmierzające do walki ze smogiem. Chcą żeby były sprawniejsze
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA, zrzut z ekranu Wyniki badań przedstawił Wicemarszałek Tomasz Urynowicz (po prawej) na konferencji online.

Zarząd Małopolski chciał sprawdzić jak mieszkańcy województwa odnoszą się do Programu Ochrony Powietrza. Wspólnie z fundacją IBRIS przeprowadzili na terenie Małopolski badanie opinii na temat zwalczania smogu i ochrony środowiska. Wyniki pokazują jasno i wyraźnie, że Małopolanie są w zdecydowanej większości za tym aby kontynuować a wręcz przyśpieszać działania zmierzające do walki ze smogiem.

Darmowa komunikacja miejska i częstsze kontrole spalania odpadów. Takich działań oczekują Małopolanie gdy stężenie smogu przekracza dopuszczalne normy. Zarząd Małopolski przeprowadził badanie opinii mieszkańców województwa na temat ochrony środowiska. Szczególnym zaskoczeniem okazały się odpowiedzi na pytanie o czas reakcji służb wobec zgłoszenia o kopceniu.

Przynajmniej dwa samorządu podjęły trud unieważnienia Programu Ochrony Powietrza postulując niemożność wprowadzenia kontroli interwencyjnej w terminie 12-godzinnym. Zapytaliśmy mieszkańców Małopolski i oczekują tego jeszcze szybciej bo w ciągu dwóch godzin od zgłoszenia. Blisko 70 procent mieszkańców - mówi Wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Urząd marszałkowski przeprowadził badanie wspólnie z fundacją IBRIS na terenie całego województwa. Dyrektor do spraw Badań Michał Kowalczyk zapewnia, że dane są miarodajne.

Na Kraków przypadało pięćset wywiadów. Pozwala to na bezpośrednie porównywanie Krakowa i reszty Małopolski. Łącznie przeprowadzono trzy tysiące wywiadów i próba jest reprezentatywna pod względem płci i wieku respondentów - mówi.

Program Ochrony Powietrza dla Małopolski wszedł w życie miesiąc temu. Zakłada głównie preferencyjne finansowanie odnawialnych źródeł energii, ekodoradztwo oraz wzmożoną likwidację pieców węglowych.

Wyniki badania opinii Małopolan na temat walki o czyste powietrze poznał nasz reporter Kuba Paduch:
Krakowski Alarm Smogowy chce zmian w Programie Ochrony Powietrza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE