Lipa drobnolistna zniknie z parku Jordana. „Jedynym rozwiązaniem jest usunięcie drzewa”

2023-03-01 16:44

Lipa drobnolistna, którą mieszkańcy na co dzień oglądali w krakowskim parku Jordana zostanie wycięta. Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że liczne ekspertyzy wskazały, że drzewo może stanowić zagrożenie dla spacerowiczów. Wiemy też, co pojawi się w miejsce słynnej już lipy. Sprawdźcie w naszym materiale.

Dlaczego lipa drobnolistna zniknie z parku Jordana?

Przyczyną decyzji o wycięciu drzewa są przeprowadzone badania i ekspertyzy.

- Ratowanie drzewa zawsze odbywa się wieloetapowo, poprzedzone jest różnymi badaniami i ekspertyzami. Często przy drzewach pojawią się specjalne podpory, wykonywane są cięcia mające poprawić stabilność tak jak np. w niedawno opisywanym przypadku wierzby w Parku Krakowskim – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Jak pisze magistrat – niestety zdarzają się przypadki, kiedy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie drzewa. Tak też jest w przypadku lipy w parku Jordana.

- Lipa znajduje się w bliskim sąsiedztwie mocno uczęszczanej alejki parkowej oraz nieopodal budynku Jordanówki, przy głównym wejściu do parku. Jest to miejsce, w którym najważniejsze znaczenie ma bezpieczeństwo spacerowiczów, a statyka drzewa jest bardzo mocno zaburzona. W listopadzie 2022 została wykonana ekspertyza dendrologiczna zintegrowaną bezinwazyjną metodą testu obciążeniowego elasto-inklino, przez specjalistę dendrologa z wieloletnim doświadczeniem – czytamy.

- Podczas ekspertyzy stwierdzono wizualnie i osłuchowo wypróchnienie pnia w strefie najbardziej narażonej na złamanie tj. do wys. 1,5m. Pień nie posiada też rezerwy bezpieczeństwa na złamanie. W odziomku stwierdzono owocniki zgliszczaka pospolitego (Kretzschmaria deusta). Miejsce wypróchnienia u podstawy pnia oraz rozkład powodowany przez zgliszczaka, uniemożliwia pozostawienie drzewa nawet w postaci zweteranizowanej – dodaje ZZM.

W najbliższym czasie w ramach nasadzenia zastępczego w tym samym miejscu zostanie posadzona lipa drobnolistna o obwodzie pnia ok. 20-22 centymetrów.

Gwiazdozbiór Jaruzelskiej: Dorota Williams

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie seriale lat 90.?

Pytanie 1 z 10
Jak miała na imię córka głównego bohatera serialu "Ekstradycja"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE